Ohrožený druh severních bílých nosorožců má šanci na přežití. Čtyři nosorožci tohoto druhu, kteří byli v prosinci 2009 převezeni ze zoo ve Dvoře Králové do keňské rezervace Ol Pejeta, se v přirozeném prostředí pokoušejí rozmnožovat.

Samci Suni a Súdán a samice Nájin a Fatu se na prostředí v rezervaci dobře adaptovali a podle mluvčí královedvorské ZOO se jim daří velmi dobře, což dokládají opakované pokusy o spáření.

Samci žijí ve vnitřním pásmu rezervace v přírodních výbězích o rozloze sto padesát osm hektarů. Ve velkém výběhu žila i samice Nájin a pět samic jižního poddruhu tohoto nosorožce. Fatu se pářila se Sunim a Súdán si jako partnerku našel samici jižní formy.

Březost samic určí odborníci z trusu

Úspěch páření se prokáže až během září. Odborníci z rezervace by měli výsledek posoudit podle hladiny hormonů, kterou určí ze zvířecího trusu. Už nyní je z trusu jasné, že u samic dochází k pravidelnému střídání hormonálních cyklů, což se v české zoologické zahradě nikdy nepodařilo.

Nosorožci mají ochranku - chrání je před pytláky

Královedvorské nosorožce hlídají v keňské rezervaci dnem i nocí afričtí strážci a ošetřovatelé, aby je ochránili před pytláky. Z tohoto důvodu jim také zcela zkrátili rohy, aby pro pytláky neměli žádnou cenu.

Přesun zvířat do rezervace v Keni je součástí projektu Poslední šance na přežití. Zoologové se snaží zachránit tento vzácný druh a věří, že se v přirozeném prostředí podaří samicím zabřeznout.

V zajetí žijí kromě čtveřice dvorských nosorožců v Keni další dva ve dvorské zoo a ještě samec a samice v americkém San Diegu. Loni prý odborníci v Súdánu objevili tři jedince, samce, samici a mládě.