Apple právě oznámil finanční výsledky za druhé čtvrtletí roku 2011 (třetí čtvrtletí fiskálního roku Apple). Firma prodala zboží v hodnotě 28,57 miliardy dolarů. Zisk Apple dosáhl za jediné čtvrtletí výše 7,31 miliardy dolarů. Jde o historicky nejlepší čtvrtletí celé firmy.

Na rekordních výsledcích se podílel iPhone s 20,34 miliony prodaných kusů i iPad, kterého se prodalo 9,25 milionu jednotek. V obou případech jde o výrazný meziroční nárůst prodejů. U iPhone uvádí Apple nárůst o 142 procent, u iPadu vzrostl počet prodaných kusů o 183 procent ve srovnání s třetím čtrtletním fiskálního roku 2010. Apple stále prodává všechny iPady, které zvládne vyrobit.

Zástupci Apple v telekonferenčním hovoru po oznámení hospodářských výsledků prozradili plány na otevírání dalších obchodů Apple Store a také datum uvedení operačního systému Mac OS X Lion - prodávat se začne tuto středu 20. 7. 2011. Informace o aktualizaci nabídky notebooků ale v průběhu hovoru nepadly.

Výkonný ředitel Apple Tim Cook však v průběhu konferenčního hovoru připustil, že Apple rozšíří svou nabídku do oblasti uživatelů předplacených mobilních služeb, to nahrává spekulacím o zahájení prodeje levnějších iPhonů. Zároveň uvedl, že očekává další růst zájmu o počítače Apple ve spojení s novým operačním systémem Lion.

Finanční analytici očekávali, že Apple oznámí meziroční pokles zájmu o iPhone, to se ale nestalo, přestože Apple odložil uvedení nového modelu pravděpodobně na podzim a zájem zákazníků osvěžil pouze zahájením prodeje bílého iPhone 4 na konci dubna.

Méně se v porovnání s jarem loňského roku prodávaly pouze hudební přehrávače iPod. Apple jich za tři měsíce prodal 7,54 milionů, o pětinu mně než před rokem. Apple ale neuvedl, o který typ iPodů poklesl zájem nejvíce.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru