Apple v noci z neděle na pondělí zpřístupnil oficiální online obchod se svými produkty na adrese store.apple.com/cz. Čeští zákazníci tak získali přístup ke kompletní nabídce produktů a příslušenství Apple s výjimkou AppleTV. K počítačům ale ani nyní nelze dokoupit rozšířenou záruku Apple Care.

Ceny produktů jsou podobné cenám u stávajících českých prodejců. Jediný výrazný rozdíl se týká iPhone. iPhone 4 16 GB prodává Apple za 14 490 korun, Vodafone chce za stejný telefon 16 227 korun. V nabídce Apple je také starší model iPhone 3Gs za 11 990 Kč. Levnější jsou i lépe vybavené modely tabletu iPad 2. U vrcholné verze s 64 GB paměti a 3G modulem je Apple Online Store levnější o 11 korun.

Apple při startu služby pro české zákazníky úplně nezvládl komunikaic spojenou se száručními podmínkami.  Apple obchod provozuje z Irska a na webu uvádí u zboží pouze roční omezenou záruku na vady materiálu a provedení. V podrobných podmínkách Apple upozorňuje, že tato záruka "nevylučuje, neomezuje nebo nepozastavuje žádné právo spotřebitele vyplývající z právního řádu České republiky." Navzdory původním informacím serveru SuperApple.cz bude podle zdrojů Hospodářských novin Apple u zboží prodaného do České republiky uznávat plnohodnotnou dvouletou záruku. Detailní informace o záručních podmínkách a průběhu vyřizování případných reklamací Apple v nejbližšch dnech zveřejní na stránkách webového obchodu. 

V praxi to podle vyjádření Apple pro server SuperApple.cz znamená, že pro uplatnění reklamace v druhém roce od pořízení bude nutné prokázat oprávněnost reklamace expertním posudkem. Změna by nastala pouze v případě, že by Apple začal českým zákazníkům poskytovat možnost nákupu tříleté prodloužené záruky Apple Care, která má celosvětovou platnost.

Rozdíly v cenách iPhonu a vyšších modelů iPadů se u ostatního zboží tak výrazně neprojevují. Například základní model Macbooku Air 11“ je přímo od Apple o sto korun dražší než u největšího českého prodejce, sítě iStyle. U nejlevnějšího iMacu je rozdíl větší - 400 korun ve prospěch zavedeného iStyle. Apple ale sází na možnost pohodlné konfigurace počítače, kterou online obchody českých prodejců neumožňují.

Zajímavá červená
Novinkou na českém trhu je také nabídka řady Product Red, která je spojená s charitativní kampaní na podporu boje proti HIV/AIDS v Africe. Do této řady patří například speciální verze obalu Smart Cover pro iPad 2 - jednoznačně nejhezčí z nabídky barev - nebo iPody Nano. 

Apple v Česku prodává také sluchátka Monster Beats Dr. Dre Solo HD (Product) Red. Na tom je pikantní skutečnost, že společnost Monster Beats koupilo konkurenční HTC, které s Applem (a Apple s HTC) vede hned několik soudních sporů. 

V online obchodě Apple je možné zatím platit pouze platební kartou s povolenými internetovými transakcemi (není nutná kreditní karta, jak uvádí nápověda na webu Apple), u vybraného zboží a u objednávek nad 2950 korun je poštovné zdarma, jinak doručení stojí 125 korun. V Česku oblíbený osobní odběr Apple nenabízí.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru