Nedělní vydání vědeckého časopisu Nature Structural & Molecular Biology přinesl zprávu o úspěšné spolupráci vědců a hráčů specifické hry Foldit, která slouží k modelování struktury bílkovin. Na straně vědeckých pracovníků se projektu účastní Iva Pichová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Výzkum vedou odborníci z University of Washington a podílejí se na něm i polští vědci.

Vědci využili aplikaci Foldit pro získání dostatečně přesných 3D modelů důležitého enzymu (retrovirální proteáza), který umožňuje dělit bílkoviny. Soupeření dvou týmů Contenders a Void Crushers přineslo dostatečně přesné trojrozměrné modely struktury enzymu během několika týdnů. Díky znalosti struktury enzymu mohou nyní vědci vyvinou vlastní molekuly, jež dokáží zabránit šíření virů z rodiny, do níž patří i HIV.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru