Dovoz luxusního zboží pro vládce komunistické Severní Koreje v posledních letech výrazně vzrostl, navzdory tomu, že tisíce obyvatel země trpí nedostatkem potravin a že na tento import bylo uvaleno mezinárodní embargo.

Od roku 2008 bylo do KLDR dovezeno luxusní zboží v hodnotě miliardy dolarů (18 miliard korun). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na poslance jihokorejského parlamentu.

Největší část dovozu představují televize, digitální fotoaparáty a DVD přehrávače. V oblibě jsou ale také drahá auta a součástky, jakož i videokamery a promítací přístroje.

"Navzdory mezinárodním sankcím a trvalému nedostatku potravin Severní Korea zvýšila import luxusního zboží," oznámil jihokorejský zákonodárce Jun Sang-hjon z vládní Velké národní strany na zasedání parlamentu.

Podívejte se na exkluzivní reportáž listu Daily Telegraph:

V roce 2008 utratila KLDR za luxusní zboží pro vládnoucí elitu 272,1 milionu dolarů, v roce 2009 to bylo 322,5 milionu dolarů a loni dokonce 446,1 milionu dolarů, upřesnil Jun s odvoláním na údaje shromážděné vládou Jižní Koreje a dalších světových zemí.

Přepychový život Kim Čong-ila

Částka vynaložená na luxusní zboží zhruba desetinásobně přesahuje celkovou výši humanitární pomoci, kterou KLDR získala za stejné období od sousední Jižní Koreje a mezinárodního společenství, napsal jihokorejský list Čoson ilbo.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il je známý svou zálibou v přepychu. Drahou elektroniku, automobily a další luxusní zboží však využívá nejen pro vlastní potěšení, ale také jako dárky, aby si zajistil věrnost svých podřízených.

 

Podle AFP nákup luxusního zboží nápadně vzrostl poté, co Kim v roce 2008 prodělal mozkovou mrtvici a začal připravovat předání moci. Svého nástupce Kim stále oficiálně neurčil, spekuluje se ale o jeho synovi Kim Čong-unovi, jenž byl povýšen do klíčových politických funkcí.

OSN uvalila embargo na dovoz luxusního zboží do KLDR v roce 2009, když zpřísnila sankce vůči Pchjongjangu v reakci na druhou severokorejskou jadernou zkoušku.