Prodej multimediálních tabletů se letos zvýší o 260 procent na 63,6 milionu kusů.

Podíl zařízení iPad od Apple by přitom měl poklesnout o deset procentních bodů na 73 procent. Uvedla to analytická firma Gartner.

Vedle vedoucího operačního systému iOS od Apple a Android od Googlu se podle Gartneru žádný další systém nedostane přes pětiprocentní hranici podílu na trhu. Androidu Gartner předpovídá tržní podíl přes 17 procent.

Podle analytičky Gartneru Caroliny Milanesiové si Apple do roku 2014 udrží podíl na trhu nad 50 procenty. Důvodem pro pokračování úspěchu Apple je to, že firma nabízí na svých zařízeních kvalitní a jednotné uživatelské prostředí a vlastní software vyvinutý tabletům na míru. Apple navíc jako tvůrce trhu s multimediálními tablety získal hlavní komponenty, displeje nebo paměti, za výhodných podmínek a mohl proto nabídnout za příznivou cenu i finální výrobek.

Nejvýznamnějším konkurentem iPadu od Apple jsou dotykové počítače s Androidem. Ty mají ale zatím malý podíl na trhu kvůli nevhodné cenové politice. Jejich výrobci nejsou schopní nabídnout své výrobky za odpovídající nižší cenu, přitom mají slabší uživatelské prostředí a méně aplikací.

Gartner upozorňuje, že největší počty prodaných tabletů s operačním systémem Android připadají na levné čínské přístroje, které kvalitou neodpovídají iPadu. Bez těchto levných přístrojů by ale podíl Androidu na trhu výrazně poklesl. Nepříznivá pozice Androidu by se měla změnit s příchodem nové verze operačního systému s označením Ice Cream od Googlu v posledním čtvrtletí roku.

Analytická zpráva společnosti Gartner ve své předpovědi pro tento rok nebrala v potaz předpokládaný nástup tabletu od společnosti Amazon. Ta by měla podle spekulací představit svůj tablet do konce září. Sedmipalcové zařízení má sloužit podobně jako konkurenční Nook pro čtení elektronických knih, zároveň má ale nabízet možnost instalovat aplikace a přehrávat hudbu či filmy. O tabletu od Amazonu se hovoří od doby, kdy firma začala provozovat vlastní online obchod s aplikacemi, který je zatím dostupný pouze v Severní Americe.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru