Apple dnes na tiskové konferenci ve svém sídle představil nástupce svého telefonu iPhone 4. Novinka není navzdory očekávání iPhone 5, ale pouze stávající iPhone s výkonnějším procesorem a fotoaparátem. Největší zprávou je tak výrazné snížení cen iPhonů. 

Američtí zákazníci získají k dvouleté smlouvě s operátorem zdarma iPhone 3GS, za iPhone 4 zaplatí 99 dolarů a nový iPhone 4S v základní verzi s 16 GB paměti bude stát 199 dolarů. České ceny zatím nejsou známé. Apple však v on-line obchodu Apple Store nabízí nejlevnější iPhone 3GS nově za 8990 korun, ještě odpoledne to bylo o tři tisíce korun více. iPhone 4 Apple nabízí za 11 990 Kč, u operátorů bez smlouvy stojí nyní stejný telefon kolem 16 tisíc korun.

V Česku se nový telefon Apple bude prodávat od 28. října – na státní svátek. Česko je v druhé vlně zemí, které se k novému iPhonu dostanou.

Kromě nového telefonu nebo telefonů se očekává také uvolnění nové verze operačního systému iOS5 pro iPhony, iPady a iPody Touch. Nová verze má přinést několik desítek výrazných vylepšení, mezi nimi Apple nejvíce upozorňuje na lepší systém upozornění na aktuální události a integraci se sociálními sítěmi.

Potvrdily se také spekulace o funkci Asistent – umělé inteligenci uvnitř telefonu. Podle videoukázky je možné telefonu říct přirozeným tónem, aby poslal SMS nebo vyhledal konkrétní informace. V Česku to ale Apple bude mít s hlasovým ovládáním těžší, SIRI český jazyk nepodporuje, naopak základní hlasové ovládání a vyhledávání v češtině dobře funguje na konkurenčním Androidu.

Naopak spekulace serveru Boy Genius Report, že iPhone 5 s novým vzhledem a větší obrazovkou bude v USA nabízet pouze operátor Sprint, který má mobilní síť standardu CDMA, se nepotvrdila. 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
4.10.2011 20:48 | Mohl být největší

Na konec online přenosu ještě poznámka z ekonomické redakce - Apple přišel o možnost být zase největší firmou světa, propad ceny akcií poslal Apple v tržní kapitalizaci opět pod Exxon Mobil.

 

4.10.2011 20:43 | Zklamání nebo nadšení?

Akcie Apple ukazují, že dnešní prezentace byla zklamáním. Po 15 měsících se čekalo na "revoluční" telefon. Apple místo toho zvolil cestu evoluce hardwarové a revoluce v oblasti cen. Pokles ceny akcií může pokračovat právě proto, že se investoři budou ptát, co nová cenová strategie udělá se ziskovostí Apple.

Apple navíc nezopakoval "kouzlo" s iPadem 2 - zájem o nový model je vysoký i díky štíhlému designu, zatímco iPhone 4 je sice působivý, ale objemný a těžký.

 

4.10.2011 20:41 | Svátek nesvátek

28. říjen připadá na státní svátek, ale už teď je jasné, že obchody mobilních operátorů i distirbutorů Apple budou mít otevřeno.

4.10.2011 20:40 | iPhone 5 nikde... není třeba

Apple překvapil. iPhone 5 není a zatím nebude, místo toho Apple udělal z v Česku luxusního zboží lidovku. Zásandí budou ceny v českém Apple Store a potom rozhodnutí českých operátorů, kteří dosud odmítali iPhone nabízet s výraznější dotací.

4.10.2011 20:37 | Objednávky začnou v pátek

předobjednávat půjde v pátek a v Česku bude iPhone 4S 28. října. Česko bude v druhé vlně, spolu s USA se iPhone 4S 14. října začne prodávat i na největších evropských trzích, v Japonsku, Kanadě a Austrálii.

4.10.2011 20:35 | iPhone zadarmo

Tady je ta velká zpráva. iPhone 3GS bude v USA zadarmo ke smlouvě, iPhone 4 se bude ke smlouvě dávat za 99 dolarů a iPhone 4S v základní verzí s 16 GB paměti bude stát 199 dolarů.

Co na to čeští operátoři? A kdy vám končí úvazek?

4.10.2011 20:33 | Kolik bude stát?

Pořád čekáme, běží video, které rekapituluje, jak užitečný iPhone 4S je. 

4.10.2011 20:23 | Kouzelná Siri

Funkce inteligentního asistenta má název Siri podle firmy, jejíž technologii Apple koupil (s celou firmou), a zvládá i složitější příkazy, u kterých musí kombinovat data z různých zdrojů. Uvidíme, jak bude rozumět čengliš.

na otázku "kdo jsi" Siri odpovídá: "jsem jen pokorný(á) osobní asistent(ka)"

Systém funguje s využitím datového připojení.

Kromě angličtiny systém podporuje i francouzský a německý jazyk. Další jazyky plánuje Apple postupně přidávat.

4.10.2011 20:17 | Osobní asistent

Je to tak, Apple představil funkci inteligentního ovládání teleofnu hlasem. "Mobil vám bude konečně opravdu rozumět". To ale bude podle všeho platit pouze, pokud mluvíte anglicky. V češtině zvládne alespoň základní povely Android od Google.

4.10.2011 20:16 | a propad akcií

Makléři si všimli, že nejspíše nebude žádný iPhone 5. Apple kvůli poklesu ceny akcií o 3,5 procenta přišel v tržní kapitalizaci asi o 11 miliard, hlásí kolega Ondřej Malý z redakce HN.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru