Apple potvrdil rekordní zájem o iPhone 4S, zákazníci si během prvního dne objednali milion nových telefonů. Prvotní objednávky nového iPhonu tak výrazně překonaly předchozí rekord iPhonu 4. Ten si za prvních 24 hodin objednalo 600 tisíc Američanů.

Za rekordním počtem objednávek je zejména snížení ceny dotovaného telefonu na 199 dolarů při dvouletém úvazku. Tato cena platí pro základní model s 16 GB paměti. Část zákazníků podle zahraničního tisku vyjádřila objednávkou iPhonu poctu zesnulému spoluzakladateli Applu.

V Česku iPhone 4S zatím není možné objednávat ani u operátorů, ani na stránkách on-line obchodu Applu. T-Mobile však potvrdil, že nový iPhone začne prodávat 28. října, přestože tento den slaví Česká republika státní svátek. Vodafone na dotaz HN pouze potvrdil, že pokračuje v jednání se společností Apple a bude chtít zajistit dostatek iPhonů pro předvánoční trh.

Telefónica na dotaz HN uvedla, že se zahájením prodeje 28. října nepočítá, přestože s Applem jedná. „V současné době nabízíme velmi atraktivní chytré telefony.

Zejména s modelem Samung Galaxy S II jsme zaznamenali obrovský úspěch. Tento model vnímáme stále jako jedničku, co se týká výkonnosti a výbavy v poměru k ceně,“ uvedla pro IHNED.cz Blanka Vokounová z tiskového oddělení společnosti.

Apple iPhone 4S nabízí v Německu ve svém on-line obchodě bez dotací operátorů za 629 eur (v přepočtu 15 650 Kč), cena v Česku se u ostatních produktů v nabídce Applu liší v řádech jednotek procent, takže i iPhone 4S by měl být dostupný za podobnou cenu.

Ceny iPhonu 4S u českých operátorů je těžké odhadovat. Právě cenová politika je pravděpodobně hlavním bodem jednání českých firem a Applu.

Tradičně u iPhonu čeští operátoři nenabízejí zajímavé zvýhodnění ani u drahých tarifů. Operátoři v Česku zatím nezareagovali ani na snížení ceny iPhonu 4 v on-line obchodu Apple. iPhone 4 s 8 GB paměti lze koupit za 11 990 Kč, u operátorů lze zatím koupit pouze verzi s dvojnásobkem paměti, ceny jsou ale výrazně vyšší. 

 

Podle zpráv Wall Street Journal je za neočekávaně vysokým zájmem o nový iPhone i reakce lidí na smrt spoluzakladatele Applu Steva Jobse. Analytici a technologičtí novináři hodnotili iPhone 4S střízlivě kvůli zachování vzhledu iPhone 4 a názvu přístroje, který odkazuje na dnes dostupný model.

Apple nové rekordy v počtu objednaných kusů svých telefonů před zahájením prodeje opakuje. U iPhone 4 Apple ohlásil 600 tisíc prodaných telefonů během prvních 24 hodin. Američtí operátoři hlásí zvýšený zájem také o zlevněný model iPhone 4 s kapacitou 8 GB paměti, na který musí zákazníci čekat až 14 dní.

Na nárůst zájmu o iPhone 4S, který je podle AT&T nejrychleji objednávaným telefonem v historii firmy, může mít vliv také očekávání vyššího výkonu díky dvoujádrovému procesoru, který se osvědčil v iPadu 2 a který má spolu s výkonným grafickým čipem vliv na výkon ve videohrách.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru