Apple dnes večer uvolnil aktuální software spojený s příchodem iPhone 4S. Majitelé mobilních telefonů iPhone 3GS a 4 a obou modelů iPadu mohou začít stahovat novou verzi operačního systému iOS pro svá zařízení. 

Novou verzi operačního systému nabízí Apple formou bezplatné aktualizace podobně jako Microsoft novou verzi Windows Phone 7.5 nebo Google nové verze Androidu.Majitelů počítačů Apple mají k dispozici také aktualizaci operačního systému Mac OS X, který se propojí s online službou iCloud pro zálohování dat a synchronizaci obsahu s mobilními zařízeními. 

První uživatelé, kterým se aktualizaci podařilo stáhnout, hlásí problémy - po instalaci se zařízení odmítne obnovit a v zařízení zůstane předchozí verze iOS. Tento problém se netýká pouze  uživatelů s Windows, aktualizace neproběhne úspěšně ani na Mac OS X. Podle dostupných údajů problém způsobují přetížené autorizační servery Applu. Jediným řešením je opakovat pokusy nebo počkat, až Amerika půjde spát.

Pro aktualizaci na iOS 5 je potřeba nejprve stáhnout novou verzi ovládacího software iTunes s označením 10.5. Pro majitele počítačů s Windows je nová verze zajímavá tím, že je poprvé dostupná v české jazykové verzi. 

Poté stačí připojit podporované mobilní zařízení a zkontrolovat dostupnost aktualizací. Velikost aktualizace iOS 5 je přibližně 716 MB, aktualizace Mac OS X Lion zabere dohromady 1,24 gigabajtu.

iTunes 10.5 mohou být poslední verzí, kterou si majitelé mobilních zařízení s iOS 5 budou muset instalovat, další aktualizace mobilního systému už bude Apple poskytovat formou over the air, tedy bezdrátově přes Wi-Fi a bez nutnosti použít osobní počítač.

Nová zařízení od Apple pak pro zprovoznění nebudou nejprve vyžadovat připojení k počítači, apliakce, zakoupenou hudbu a další uživatelská data pak půjde stáhnout ze služby iCloud.

Apple iOS 5Součástí služeb iCloud je možnost vyhledání ztraceného
nebo ukradeného přístroje a možnost smazat jeho obsah

První dojmy z nové verze iOS přineseme v průběhu zítřejšího dne.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru