První exempláře nových modelů telefonů iPhone společnosti Apple se v pátek ráno místního času začaly prodávat v Austrálii. Pátek je ve znamení celosvětové prodejní premiéry modelu iPhone 4S, posledního telefonu, na jehož vývoj osobně dohlížel legendární zakladatel a šéf společnosti Apple Steve Jobs.

Mnozí nadšení fandové společnosti Apple v australském Sydney chápali zakoupení nových telefonů jako poctu Jobsovi, který nedávno v Kalifornii polehl rakovině. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že typové označení "S" v názvu přístroje je iniciálou Jobsova jména.

V hlavním obchodu firmy Apple v centru Sydney čekala na otevření fronta několika set lidí. Firma má v zemi 13 obchodů, které jako první na světě začaly prodávat telefony iPhone 4S v osm hodin ráno (ve čtvrtek ve 23:00 SELČ).

Vedení firmy očekává, že první telefon, který se začal prodávat po Jobsově smrti, zaručí společnosti Apple náskok před konkurencí. Telefon byl premiérově předveden den před Jobsovým úmrtím. Původně vyvolal zklamání, protože nesplňoval velká očekávání, ale postupná chvála z řad odborné veřejnosti podnítila zájem kupujících.

Během pátku se budou zaplňovat obchody v Japonsku, v Evropě i v Severní Americe. Přesné počty nových přístrojů vržených na trh firma neoznámila, ale podle odhadů si telefon v prvních 24 hodinách od zahájení příjmu objednávek zamluvil milion zájemců. V případě předchozího typu jich bylo 600.000.

Někteří analytici očekávají, že Apple v posledním čtvrtletí letošního roku prodá až 30 milionů kusů nového telefonu. V Česku se bude novinka prodávat kolem 28. října. Cena nejlevnější verze by se měla pohybovat okolo 17.000 korun.

V New Yorku před pátečním zahájením prodeje opět kempovali na ulici lidé, kteří zařízení chtěli získat mezi prvními. Proti uvedení předchozí verze telefonu loni v červnu jich ale před vlajkovým obchodem firmy na Páté avenue na Manhattanu bylo výrazně méně. Možná za to mohlo chladnější počasí, možná fakt, že se zájemci tentokrát spolehli na možnost objednat si telefon dopředu přes internet. Objednávky trhaly rekordy.

"Je tu o hodně méně lidí než loni, tehdy se fronta táhla kolem celého bloku," řekl ve čtvrtek vpodvečer místního času ČTK Mike, který v té chvíli byl jedním z asi tuctu lidé čekajících na nový iPhone. První tři místa ve frontě navíc obsadili lidé, které sponzorovala jedna místní společnost vykupující použité telefony od Applu.

Mike ale se svým kamarádem Stilsonem dlouhého čekání ve frontě na chodníku nelitoval. Podotkl, že se s nimi pořád někdo baví, navíc již za zhruba tři hodiny čekání dostali několik dárečků od firem, které se prostřednictvím čekajících chtějí zviditelnit. Jedna tak například čekajícím rozdala "balíček pro přežití", ve kterém kromě teplého oblečení bylo třeba jídlo. Zástupci jiné zase obdarovávali lidi ve frontě tričky.

Stilson podotkl, že jej před Apple Store vlastně dohnala nutnost. "Pro mě je to trochu šílené, protože jsem minulý týden ztratil telefon, takže jsem teď bez telefonu. Takže je to buď, anebo," řekl.

Zklámání z nového modelu

Stejně jako Mikea ho zklamalo, že Apple neuvedl zcela novou verzi svého populárního telefonu, ale jen vylepšenou verzi modelu iPhone 4. "Hodně lidí bylo zklamaných. I já jsem si myslel, že ten telefon bude vypadat úplně jinak. Ale když jsem ho viděl, tak jsem si řekl OK, alespoň vnitřnosti jsou jiné," podotkl Stilson.

Dodal, že nejvíce se těší na rychlejší procesor, lepší fotoaparát, a hlavně na pokročilé hlasové ovládání, které novinka nabízí. Těší se prý, až se hlasové asistentky Siri, která bude plnit různá přání uživatelů telefonu, zeptá, kdo vlastně je.

Bez Jobse se všechno změní

Mike i Stilson shodně řekli, že se po smrti spoluzakladatele Applu Steva Jobse minulý týden obávají o další osud své oblíbené firmy. Bez vize jejího dlouholetého šéfa prý hrozí, že se společnost rozmělní v mnoha různých nápadech. "Všechno se změní, je to smutné," řekl Mike.

Jobse, který zemřel minulou středu, si lidé před newyorským obchodem Applu stále připomínají. Leží tu desítky květiny, ale i jablek, které má firma ve znaku. Na stěnách obchodu, které jsou nyní kvůli rekonstrukci obložené deskami, lidé stále umisťují vzkazy. "Steve, děkuji ti za to, že jsi změnil můj svět," stálo například na jednom.

TOK708 APPLE IPHONE4S LAUNCH 1014 11
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru