Zabrousit na pracovní portály se vyplatí, zvlášť pokud jste programátor, vývojář, konstruktér, strojní inženýr, obchodní zástupce, řidič kamionu nebo třeba dobrý kuchař - to je stručný výčet profesí, které portály označují za nejžhavější. "Schopní programátoři jsou firmami prakticky rozebraní. Nedostatek lidí v IT a softwarovém vývoji odráží také poměrně zajímavý růst platů u těchto profesí. V poslední době vývojáře a programátory hledají na pracovních portálech ve velké míře i přední banky," uvádí Dombrovský.

Firmy podle něho ale trpí rovněž nedostatkem schopných obchodníků, spedičním firmám zoufale chybí řidiči a v průmyslových odvětvích, zejména ve strojírenství, scházejí kvalifikovaní konstruktéři a strojní inženýři. "Firmy na portálech poptávají stále více také business development managery, zkušených zájemců o tuto práci je ale zatím málo," říká.

Vystavte životopis, ozvou se sami

Portály pracovních příležitostí nabízejí uchazečům i další výhodu. Řada zaměstnavatelů, HR specialistů i headhunterů, kteří pracovní pozice aktivně nezveřejňují, hledají v životopisech, které tam uživatelé vystaví. Pokud nechcete, aby vám zajímavé místo uteklo, zaregistrujte se a vložte vlastní životopis - základem úspěchu však je, že ho budete pravidelně aktualizovat.

Většina portálů vám kromě rad, jak životopis a motivační dopis napsat, nabízí i osobní přístup - nevíte-li si rady, jejich specialisté vám s přípravou pomohou.

Kromě obecných portálů, jako jsou například Job.cz, Práce.cz, Monster.cz nebo třeba Jobpilot.cz, existují i portály, které se specializují na určité povolání. Například Perspektiva.cz se zaměřuje na obor informační systémy a technologie. TravelJobs.cz je zase určen pro pracovní příležitosti v cestovním ruchu, hotelnictví a gastronomii. "Nejvíce poptávají firmy recepční a obchodní zástupce. A obzvlášť kvalifikovaných kuchařů je obrovský nedostatek," uvádí Roman Rohrwasser ze Solution Factory, provozovatele specializovaného portálu GastroJobs.cz.

Sociální sítě ano, ale jen ty profesní

Další možností, jak najít nové místo, jsou sociální sítě. Například Monster před prázdninami spustil facebookovou aplikaci BeKnown pro profesní networking. Aplikace vám na Facebooku vytvoří síť profesních kontaktů, soukromé přátele a rodinu máte pěkně odděleně. Profil si můžete vybudovat i na profesní síti LinkedIn, která funguje už od roku 2003. Pro vyšší pracovní pozice je prezentace na této síti téměř nezbytností.

Lékaři na netu práci nehledají

Existují ale obory, které trh práce na internetu neoslovil. "V Česku chybí stomatologové, ale inzeráty na tyto pozice na pracovních portálech nenajdete," říká Dombrovský. Podobně jsou na tom podle něho lékaři obecně a také právníci.

I pro absolventy právnických fakult ovšem existuje internetový portál Juristic.cz. Pracovní uplatnění na něm mohou hledat také lidé, kteří práva zatím studují.