Česká televize (ČT) ve středu krátce po poledni ukončila analogové televizní vysílání. Od nynějška ji budou diváci moci přijímat již pouze digitálně. Naladit si ji lze přes přes pozemní digitální vysílání, kabelové či satelitní sítě nebo přes internet.

Vypnuty dnes byly poslední dva velké analogové vysílače ve Zlíně a ve Vsetíně. Byl ukončen také také řádný provoz všech 31 zbývajících analogových vysílačů malého výkonu, takzvaných dokrývačů.

Divákům ze Zlínského kraje, okrajově pak divákům z krajů Olomouckého, Moravskoslezského a Pardubického, kteří doposud nepřijímali signál digitálně, se poté na obrazovkách objevil informativní text.

"Končí proces, který je mimořádný co do rozsahu osmi milionů televizních diváků, kterých se to dotklo," řekl k ukončení analogového vysílání ČT národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.

Ukončení ocenil i předseda rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, podle kterého to umožňuje soustředit se na další úkoly. Například na nové technologie.

Generální ředitel Petr Dvořák, který se také konce analogu zúčastnil, uvedl, že je sám s digitalizací spojen od své mediální profesní kariéry. Nevěřil prý, že bude nakonec dodržen stanovený plán přechodu. Dvořák shrnul význam ČT jako lídra digitalizace. "Věřím, že diváci digitální ČT oceňují a ocení, když ČT spustí některý z dalších kanálů,“ řekl generální ředitel ČT.

Šest let přechodu

Řádné digitální vysílání začalo v říjnu 2005, a to nejprve v Praze. Jeho prvopočátky však spadají již do května 2000, kdy České Radiokomunikace zahájily v Praze a okolí experimentální vysíláni ve formátu DVB-T. Později se přidali i další operátoři, více než pět let se ale jednalo pouze o experiment.

Digitalizace proběhla i přes technickou náročnost vcelku plynule. „Do značné míry byla celá plynulost zajištěna tím, že jsme se dobře připravili,“ uvedl vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš, podle nějž bylo nejhorší přeladění v Praze.

První oblastí, kde bylo zcela vypnuto analogové vysílání, bylo v srpnu 2007 Domažlicko. První velkou oblastí bez analogu se na jaře 2009 stala Praha. Poslední digitální vysílače Tlustá hora a Ploštiny na Zlínsku spustily České radiokomunikace letos 9. listopadu.

Divákům digitalizace přinesla kromě povinnosti pořídit si televizor umožňující příjem DVB-T vysílání nebo takzvaný set-top-box pro převod signálu také nové televizní programy. V České televizi to byly například zpravodajský kanál ČT24 a sportovní stanice ČT4. Podle plánů současného generálního ředitele ČT Petra Dvořáka by mohla být v budoucnu spuštěna i další stanice, tentokrát určená dětem.

Hybridní televize

Výkonná ředitelka nových médií v České televizi Pavlína Kvapilová předpověděla, že "televize přežije, ale v trochu jiné formě, a klidně při 'ležení na gauči'."

Podle ní to umožní standard HbbTV, tedy standard hybridní televize. Podstatovu je, že se všechny aplikace dostávají na televizní obrazovku a nástrojem pro interakci je dálkový ovladač.

Jako možnou novinku uvedla, že ČT připravuje, kromě jiných aplikací, například teletext HD, kdy se z historicky vypadající služby má stát moderní atraktivní služba. První verze zmíněného teletextu HD bude nejdříve spuštěna na satelitu, a to na jaře 2012.