Patnáct milionů dolarů pro firmu soustředící se na software pro analýzu firemních dat Good Data. A dva miliony pro Socialbakers, službu poskytující velkým světovým značkám i malým a středním firmám statistiky o využívání a provozu na sociálních sítích, jako je Facebook či Twitter.

To jsou dva velké úspěchy českých internetových firem za poslední čtyři měsíce.

Stále více začínajících českých firem má globální cíle a nestačí jim jen lokální internet. Bylo to vidět i na účastnících firemního „akcelerátoru“ Startupyard, který nabízel internetovým podnikatelům výměnou za malý podíl ve firmě zázemí, kontakty a poradenství.

Všech sedm firem, které v něm minulý týden završily tříměsíční program prezentací pro investory, má celosvětové, či aspoň evropské ambice. A některé už tak nadchly investory, že získaly do začátku první miliony korun.

Jejich vzorem může být zmiňovaná Good Data, kterou založil podnikatel Roman Staněk. Ten už má za sebou dva úspěšné prodeje svých podniků do rukou nadnárodních gigantů Sun a HP.

Investoři ze Silicon Valley

Do firmy, která má ambici způsobit revoluci na trhu firemního analytického softwaru, investovalo několik známých jmen ze Silicon Valley, naposledy fond Andreessen Horowitz, kterému šéfuje spoluautor prvního grafického internetového prohlížeče Mosaic Marc Andreessen.

Good Data investice použije na rychlé rozjetí obchodu a na marketing svého produktu, jak prozradil HN viceprezident společnosti Zdeněk Svoboda. Také přijme dalších šedesát softwarových vývojářů.

 „Naším cílem je růst, zvýšení hodnoty firmy a vstup na burzu,“ říká Svoboda.

V Česku jsou desítky začínajících technologických firem v různém stadiu vývoje. Podle bývalého majitele seznamky Líbímseti.cz Oldřicha Neubergera, který českou startupovou  scénu sleduje, už přilákala třicítka českých startupů s globálními ambicemi dohromady investice za skoro miliardu korun – ať už od individuálních investorů či fondů soukromého kapitálu.

„Na světě není země, kam by nevkročil webový projekt původem z Česka,” říká Neuberger.

Českým startupům je věnován úterní Fokus na HN Byznys.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru