Apple v noci na dnešek spustil v Česku a v dalších zemích nové služby iTunes Match a iTunes in the Cloud. První služba umožňuje opětovné stažení koupené hudby v případě, že o ni uživatel vlastní chybou přijde. Ještě zajímavější je online služba iTunes Match, která zpřístupňuje online celou hudební sbírku uživatele.

Za poplatek 25 eur ročně (640 korun) v podstatě legalizuje kompletní sbírku hudby na disku uživatelů zařízení od Apple. Systém prohledá databázi aplikace iTunes a obsažené skladby, pokud jsou v katalogu 18 milionů skladeb v iTunes Music Store, zpřístupní Apple ke stažení až z deseti zařízení registrovaných na stejný uživatelský účet .

Zbývající skladby, které Apple ve svém katalogu nemá, umožní zákazníkům nahrát do iCloudu ručně, u známých skladeb ale není nahrávání nutné, zákazníci navíc dostanou k dispozici hudbu ve formátu AAC s datovým tokem 256 kbps, toto nastavení nabízí výrazně kvalitnější zvuk, než běžné MP3 soubory s datovým tokem 128 nebo 196 kbps.

Apple nesdílí informace o hudebních souborech s třetími stranami, v paxi tak lze iTunes použít k pohodlnému poslechu pokoutně získaných nahrávek na zařízeních s iOS. V Česku navíc platí, že stahování hudby pro vlastní potřebu není třestným činem. Pro vydavatelské firmy je potom tato forma zpoplatnění hudby lepší než žádné příjmy.

Apple se na provozování této služby dohodl s hudebními vydavatelstvími, což je velký úspěch a zároveň hrozba pro konkurenci, která hudbu pouze prodává po skladbách či albech. S ohledem na nízkou roční cenu navíc odpadá i tradiční výtka vůči online předplatnému pro přístup k hudbě, tedy že o hudbu člověk po skončení předplatného přijde.

Služba zatím, přstože iTunes již jsou v češtině, komunikuje pouze anglicky, v angličtině přijde i potvrzovací e-mail. Pro použití služby je nutné mít nejnovější verzi iTunes 10.5.2. Pro aktivaci služby na iOS zařízeních je nutné jít do nastavení - Hudba a zapnout iTunes Match. Pro synchronizaci je potřeba WiFi připojení. Aktivací služby iTunes Match se zruší synchronizace hudby s počítačem a smaže se obsah hudební knihovny v telefonu nebo iPadu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru