Ruské ministerstvo spojů horečně pracuje na splnění příkazu premiéra Vladimira Putina, aby při březnových prezidentských volbách byly všechny volební místnosti v zemi vybaveny webovými kamerami připojenými na síť.

Na akci, která bude stát přes 13 miliard rublů (8,3 miliardy korun), pracují dva tisíce odborných týmů. Ruským novinářům to v pondělí řekl ministr spojů a masové komunikace Igor Ščogoljov.

Po skandálech s údajnými volebními podvody během prosincových parlamentních voleb Putin nařídil, aby březnové hlasování proběhlo pod přímou kontrolou uživatelů internetu.

Spojaře tím podle médií dostal do kritické situace, protože během několika málo měsíců musejí vybudovat rozsáhlou monitorovací síť schopnou uspokojit zájem milionů uživatelů.

Podle ministra Ščogoljova se spojaři chtějí úkolu zhostit se ctí. Pro rozvoz technického zařízení mají k dispozici sedm velkokapacitních nákladních letadel, samotnou instalaci webových kamer provádějí dvě tisícovky odborných týmů. Dokončena je již prověrka propustnosti telekomunikačních sítí, na obrázky se bude moci současně dívat 1,2 milionu uživatelů.

Kam kamery nedohlédnou

Do dne konání voleb, tedy do 4. března, mají být webové kamery instalovány v 90 000 volebních místnostech. V každé místnosti budou dvě kamery - jedna bude zabírat celý prostor a druhá stůl, na kterém se budou počítat odevzdané volební lístky. Za plentu, kde voliči lístky vyplňují, podle Ščogoljova kamery "neuvidí".

Podle kritiků je ale složitý a nákladný systém k ničemu. Pokud v Rusku dochází k volebním machinacím, pak je to prý ve "vyšších patrech", nikoli při sčítání hlasů přímo v okrscích. Pokud by kamery přece jen zaznamenaly protiprávní jednání, záznam údajně neobstojí jako důkaz u případného soudu.

Ministr Ščogoljov je nicméně na práci svých podřízených pyšný. Rusko je podle něj průkopníkem, akce takového rozsahu se připravuje "poprvé ve sluneční soustavě". Kdokoli připojený k internetu se prý bude moci kdykoli v reálném čase podívat na kterýkoli volební okrsek.

Vláda na rozsáhlý monitorovací projekt uvolnila částku 13 miliard rublů, která ale podle Ščogoljova nebude stačit. Zbylé prostředky dodá Rostělekom, telekomunikační operátor se státní účastí.

Asi tisíc volebních místností online monitorováno nebude. Podle ministra jde o věznice, vojenské objekty a nemocnice. Ty sice budou vybaveny kamerami, záběry se ale budou uchovávat v paměti bez možnosti zveřejnění.

Ani po volbách nepřijde nákladně pořízená technika nazmar. Ministerstvo chce poskytnout kamery úřadům pro pořádání videokonferencí nebo školám a zdravotnickým zařízením k dálkovému vzdělávání.