Vyšší oblastní soud v Düsseldorfu dnes zamítl odvolání Samsungu a potvrdil platnost předběžného rozhodnutí, které zakazuje na německém území prodávat tablet Galaxy Tab 10.1. V úterním rozhodnutí soud také potvrdil, že se zákaz týká i menšího modelu Galaxy Tab 8.9.

Pro Samsung je podle patentového odborníka Floriana Müllera dobrou zprávou změna odůvodnění. Soud své rozhodnutí opřel o zákon na ochranu hospodářské soutěže, zatímco původní zákaz soud vydal kvůli porušování práv Apple na ochranu průmyslového vzoru.

Tato změna je důležitá z pohledu evropského práva – zatímco rozhodnutí založené na ochraně autorských práv s celoevropskou platností by Applu umožnilo replikovat zákaz ve všech členských zemích EU, použití německého práva tuto možnost zavírá.

Florian Müller na svém blogu FOSS Patents píše, že rozhodnutí soudu je zároveň výhrou pro Apple – potvrzuje totiž oprávněnost stížností kalifornské firmy na Galaxy Tab 10.1. "Apple jedná agresivně, ale jeho kroky nebyly neodůvodněně přehnané. Zároveň však rostou otazníky nad použitelností průmyslového vzoru k iPadu," uvádí Müller.

Samsung v Německu může i nadále prodávat upravenou verzi tabletu Galaxy Tab 10.1N. Rozhodnutí o případném zákazu vydá soud 9. února a zatím není jisté, jak tento spor dopadne. Pokud Apple neuspěje, je praktický význam dnešního soudního rozhodnutí nulový.

Samsungu se již podařilo odrazit snahu Apple o zákaz prodeje tabletů Galaxy Tab v Austrálii a Nizozemsku. Odborníci navíc očekávají, že Samsung na konferenci World Mobile Congress představí nové modely tabletů, které by se potenciálně měly vyhnout obviňování z kopírování designu výrobků Apple.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru