Ještě dopoledne chystal český operátor Vodafone pro své klienty nepříjemnou novinku. Po překročení limitu objemu dat internetu v mobilu by jim operátor mobilní připojení místo zpomalení úplně vypnul. To by obnovil jedině tehdy, pokud by si zákazníci dokoupili další datový balík za nemalou částku.

Firma se ale rozhodla, že ustoupí a ponechá v platnosti současnou politiku pouhého snižování rychlosti. "Na základě zpětné vazby od zákazníků jsme se rozhodli rychle jednat a zachovat stávající podmínky. Po vyčerpání datového limitu nadále zůstane přístup k internetu funkční, pouze bude pomalejší," uvedl Miroslav Čepický, tiskový mluvčí Vodafonu ve vyjádření pro IHNED.cz. 

Vodafone bude i nadále nabízet možnost dokoupení datových balíčků pro zajištění přístupu k plné rychlosti stahování dat. Plánuje však rozšířit jejich nabídku podle požadované kapacity.

Problematika FUP (Fair Use Policy) se týká omezení objemu stahovaných dat. To dnes u všech operátorů funguje tak, že po vyčerpání množství dat dle tarifu, se rychlost připojení sníží.

Vodafone ale v nových obchodních podmínkách, které bez většího zájmu zveřejnil koncem února, zaváděl na první pohled jiný přístup. Po překonání limitu se už uživatel k internetu neměl připojit vůbec.

Kvůli tomu se po zveřejnění článku Jiřího Peterky na Lupa.cz zvedla na českém internetu nebývalá vlna odporu.

To vše pouhé tři dny předtím, než ČTÚ zveřejní podmínky aukce nových frekvencí v sítích čtvrté generace. Ty mají sloužit právě pro rychlejší datové přenosy, které by znamenaly ještě rychlejší vyčerpání datových limitů. 


Snaha Vodafonu zavést režim odpojení po dosažení datového limitu evokovala návrat o desetiletí zpět k začátkům pevného internetu přes ADSL. Dominantní telekomunikační operátor Telefónica u ADSL produktů zrušila FUP (včetně zpomalování)  před čtyřmi lety - s platností od prvního dubna 2008, změnu firma oznámila 10. března.

Omezování datových tarifů kvůli růstu počtu uživatelů s chytrými telefony není pouze českým specifikem. Datové tarify upravují například i američtí mobilní operátoři, u kterých byly doposud běžné i datově neomezené balíčky připojení, a to i pro předplacené karty.

Například T-Mobile USA nabízí neomezený "předplacenkový" tarif s přístupem k internetu přes GPRS/EDGE za 2 dolary na den včetně neomezeného volání a SMS, za 3G internet s limitem 200 MB/den chce další dolar - po vyčerpání tarifu rychlost klesne na úroveň EDGE technologie.

Za snahou omezit intenzitu využívání datových sítí stojí rychlý nástup chytrých telefonů, na který nejsou mobilní datové sítě připravené a rychlé rozšíření jejich kapacity by pro operátory znamenalo příliš velké výdaje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru