Apple má iCloud, Microsoft provozuje SkyDrive, nejpopulárnější je Dropbox, ale Google dosud neměl žádné speciální internetové úložiště dat. Nyní spustil virtuální disk Drive, ve které nabídne pět GB, na které budou mít možnost bezplatně nahrávat své soubory, fotografie nebo videa. Kapacitu bude možné za poplatek navýšit až do 1000 GB.

Verze pro PC bude v angličtině, v češtině budou verze pro mobilní zařízení a internetová verze.

Disk Google dokáže rozpoznat objekty na fotografiích nebo text v naskenovaných dokumentech. Uživatelé mohou vyhledávat podle klíčových slov nebo pomocí filtru dle typu souboru, vlastníka, aktivity a mnoha dalších možností.

Do Google Drive bude firma doplňovat služby, jako je freemailový klient Gmail, sdílený Kalendář Google nebo balíček aplikací Dokumenty Google. Ty slouží k vytváření, sdílení a spolupráci na dokumentech v reálném čase a stanou se součástí Disku Google.

O obdobě iCloudu od Googlu se hovoří už od spuštění Google Mailu. který nabízel na svou dobu obrovskou kapacitu a neoficiálně ho šlo použít i pro odkládání dat. Podobně šly využít i Google Docs.

Google věřil, že v budoucnosti uživatelé na soubory zapomenou a budou používat služby jako Google Docs, a proto již dříve připravovaný projekt Google Drive dostal červenou. Nyní nejspíše mění názor, protože služby pro synchronizaci a ukládání dat na internetu jenom kvetou - jen populární DropBox používá více než 50 milionů uživatelů.

Aktualizoval i Microsoft

Google spustil Drive den poté, co Microsoft vydal aplikaci ke SkyDrive a aktualizoval jej. Stávající uživatelé mají zdarma nárok na kapacitu 25 GB, nově to však bude jen 7 GB.

Navíc Microsoft částečně napravil další kritizovanou věc - dosud bylo možné nahrát jen soubor do 300MB, přes desktopovou aplikaci to bude nově i dvougigový soubor (v případě prohlížeče zůstává limit 300 MB).

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru