Stará ajťácká průpovídka praví, že hardware je ta věc, kterou můžeme nakopnout, když nás naštve software. Mezi hardwarem, tedy fyzickou elektronikou počítače a softwarem, operačním systémem a aplikačními programy, leží ještě firmware, rozhraní těchto dvou světů. Umí sice jenom pár věcí, ale hodně důležitých – mimo jiné se stará o spuštění počítače a o start operačního systému.

Drtivá většina současných počítačů používá BIOS – Basic Input/Output System. A ochotně nainstalují jakýkoliv operační systém – Windows, Linux, cokoliv. Nicméně tato svoboda představuje i bezpečnostní riziko. Pokud se útočníkovi podaří spustit nějaký vlastní program ještě před startem operačního systému, může spáchat v podstatě cokoliv a operační systém mu v tom nemůže nijak zabránit.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru