Jak vypadá "ideální" pachatel podvodů, defraudací, krádeží či falšování účetnictví? Docela tuctově. Je to třicátník až čtyřicátník s dobrým vzděláním, ve firmě pracuje rok až pět let, obvykle v pozici vyššího managementu, případně v oblasti účetnictví či nákupu a prodeje, a dokud nezačal okrádat vlastní firmu, žil bezúhonným životem.

Odhalit takového podvodníka trvá průměrně rok až dva. Podle aktuální studie Global Fraud Survey 2012, kterou minulý týden zveřejnila mezinárodní Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů (ACFA), firmy každoročně v průměru přicházejí o pět procent svých příjmů v důsledku nejrůznějších podvodů a machinací páchaných jak řadovými zaměstnanci, tak členy vedení či přímo majiteli firem.

Přepočteno na světový hrubý domácí produkt za rok 2011 jde globálně o sumu 3,5 bilionu dolarů.

"Data, která prezentujeme v naší aktuální zprávě, se opírají o znalost 1338 konkrétních případů profesních podvodů a zpronevěr, které naši členové měli možnost v loňském roce vyšetřovat. Jde o zločiny z více než stovky zemí a ze šesti kontinentů. Dohromady to tedy nabízí poměrně přesný obrázek o globální podstatě podvodů," říká generální ředitel ACFA James D. Ratley.

Podstata i hrozba podvodů a krádeží ze strany zaměstnanců je podle něho v zásadě univerzální. Trendy i typy podvodů jsou si podobné bez ohledu na to, v jaké zemi či na jakém kontinentě k činu došlo.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se