Maďarský parlament ve čtvrtek zmírnil ustanovení mediálního zákona, který si po svém loňském zavedení vysloužil silnou kritiku. Úprava je podle agentury DPA reakcí na loňské rozhodnutí maďarského ústavního soudu, který označil části mediálního zákona za nelegální. Nyní schválená pravidla by měla především zlepšit ochranu zdrojů.

Po úpravě mediálního zákona už Národní mediální a komunikační úřad, který byl vytvořen loni v lednu, nebude moct nutit novináře k prozrazení svých zdrojů.

Tuto pravomoc bude nově mít pouze soud, a to jen v případě, že půjde o závažné porušení zákona a že justice nebude mít možnost získat potřebné informace bez spolupráce s novináři.

Schválená úprava také omezuje možnost cenzury v maďarských tištěných médiích. Jejich obsah už nebude podléhat kontrole Národního mediálního a komunikačního úřadu. Obsah audiovizuálních médií ale úřad bude moct kontrolovat nadále.

Úřad také přijde o pravomoc rozhodovat pře o porušení soukromí v novinách. Tyto spory bude řešit výhradně soud. Úřad bude pouze dohlížet na to, zda média nepropagují etnickou a náboženskou nenávist či zda neporušují ústavní pořádek.

Mediální zákon platí v Maďarsku od roku 2011. Prosadila ho strana Fidesz, která má v parlamentu ústavní většinu. Proti zákonu se zvedla vlna kritiky mezi novináři, námitky vznesla také Evropská komise.