Každý sedmý obyvatel planety dnes používá telefon s operačním systémem. Podle ve středu zveřejněné studie společnosti Startegy Analytics jejich počet v letošním třetím čtvrtletí celosvětově dosáhl 1 038 miliardy. Oproti loňským 708 milionům to představuje raketový růst odvětví chytrých telefonů meziročně o více než 46 procent.

Další prostor přitom stále existuje. Podle studie OSN z minulého týdne používá telefon celosvětově 6 miliard lidí. Smartphony tak mají zatím šestinový podíl.

„Většina světa ještě chytrý telefon nevlastní a zůstává tak obrovský prostor pro další růst, zvláště na rozvojových trzích jako je Čína, nebo Afrika,“ potvrzuje výkonný ředitel Strategy Analytics Neil Mawston.

Za první přístroj označovaný jako chytrý telefon se považuje první z řady Nokia 9000 Communicator z roku 1996.

„První miliarda trvala šestnáct let, příští miliardy smartphony dosáhnou do roku 2016, tedy za méně než tři roky,“ doplňuje Mawston.

Nokia se na špičce mezi chytrými přístroji držela do uvedení iPhonu od Applu v roce 2007. Následoval operační systém Android od Googlu. Souboj mezi nimi je podle předsedy Googlu Erica Schmidta nejzávažnějším střetnutím v historii technologií.

Počet uživatelů samotného Androidu se zvyšuje o 1,3 milionu každý den a příští rok by tak samotný měl přesáhnout miliardu uživatelů. Postupně se vyrovnává i jejich ochota platit za služby a aplikace se zákazníky Applu.

Skokanem roku je Android i v Česku. Podle údajů APMS jejich počet vzrostl meziročně téměř o pětinu a dosahuje necelých čtyřiceti procent. První je stále Nokia s 43 procenty, která však výrazně ztrácí. Podíl se u nás snižuje i Applu, který drží třetí místo s devítiprocentním podílem. Nad světovým průměrem se stále drží se čtyřmi procenty i Windows. Podíl chytrých telefonů v Česku je 41 procent.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru