Pro Microsoft nastává napínavé období. Nová verze Windows je pro Microsoft šance, jak alespoň zpomalit nástup iPadu a tabletů s Androidem do domácností i firem. Vedení Microsoftu se na start nové éry Microsoftu těší tolik, že předbíhá vlastní termín zahájení prodeje – oficiální akce proběhne den dříve a o půlnoci se začnou prodávat Windows 8 i tablet Surface s Windows 8 RT.

Slavnostní uvedení na trh posloužilo Microsoftu jako další příležitost připomenout základní změny proti Windows 7, které spočívají v podpoře dotykového ovládání, uživatelském prostředí Metro a podpoře mobilních zařízení s procesory ARM. Windows 8 čeká rychlý nástup na trh, k zákazníkům se dostane nejčastěji přímo na nových počítačích. Za rok by se mělo prodat asi 400 milionů nových PC.

Příchod Windows s novým uživatelským prostředím bude pro řadu uživatelů šok, Microsoft ale Metro propaguje již dva roky, od uvedení Windows Phone 7 se stejným prostředím. Nedávno Microsoft upravil vzhled svých webů, službu Hotmail změnil na Outlook.com s designem ve stylu Metro a nový vzhled získalo i prostředí Xboxu 360, který je aktuálně nejprodávanější herní konzolí na světě.

V průběhu prezentace připomenulo příchod Windows 8 i české zastoupení Microsoftu. Po půlnoci bude možné koupit licenci Windows 8 Pro pro jeden počítač na webu windows.cz za 780 korun. Uživatelé, kteří si koupili nový počítač s Windows 7 od 2. června, mohou získat Windows 8 za poloviční cenu na www.windowsupgradeoffer.com. HP a Acer nabízí zákazníkům, kteří si v uplynulých měsících koupili vybrané počítače, přechod na Windows 8 zdarma.

První hodnocení Windows 8 a pohled na nové typy počítačů spojené s příchodem dotykového ovládání najdete v dnešních Hospodářských novinách, recenzi Windows 8 najdete také po půlnoci na IHNEDu.

Sledovali jsme online

 
25.10.2012 16:58 | Těžké začátky

Prezentace pravděpodobně začne podle plánu za 15 minut, ale přípravy zkomplikovala drobná nepříjemnost - někdo z budovy přes noc ukradl šest počítačů připravených pro dnešní akci. V budově Pier 57 v New Yorku je podle zpráv britského Telegraphu už asi 700 novinářů a dalších hostů.

25.10.2012 17:17 | Začínáme

Na pódiu je Steven Sinofski a vítá partnery, novináře i diváky webového přenosu. Windows používá miliarda lidí po celém světě a Microsoft chce další miliardu.

Windows 7 je nejpoužívanější systém na světě 370 milionů prodaných licencí.

Skydrive má 200 milionů uživatelů, 11 miliard fotografií... 

WIndows 8 vyhcází z online služeb jako Skydrive, Hotmail nebo Skype

25.10.2012 17:24 | Konec desktopu

Sinovski porovnává dnešní počítače s počítači s Windows 95, dnes je hlavní pripojení k síti a mobilita.

Systém Winodws 8 je na tuto novou éru připravený a Microsoft pracuje s partnery na tom, aby na trhu byly počítače, které si budou s Windows 8 rozumět - to znamená hlavně dotykové ovládání.

 

3 oznámení -

1, upgrade na Windows 8 dostupný online o půlnoci

2, obchody s tablety a počítači v USA

3, tablety s procesory ARM 

 

25.10.2012 17:29 | 1000 certifikovaných počítačů

Microsoft udělil certifkát kompatibility tisícovce počítačů. Windows 8 bude pracovat i na stávajících počítačích (někde ale mohou chybět ovladače). Windows 8 by měly být 99,999% kompatibilní s hardwarem, na kterém fungují Windows 7.

Každá kopie Windows bude obsahovat krátkou instruktáž ovládání dotykem i klávesnicí a myší.

25.10.2012 17:33 | Aplikace s největším počtem zákazníků

Sinovsky mluví o aplikacích. Nabídka aplikací pro prostředí Metro je totiž terčem kriktiky ze strany recezentů tabletu Surface. Chybí například nativní aplikace pro Twitter a Facebook.

Sinofski kontruje s tím, že Windows Store má více aplikací než jakýkoliv jiný online obchod při svém otevření. Počet přidávaných aplikací každým dnem roste a vývojáři budou moci oslovit největší skupinu uživatelů - všechny počítače s Windows 8 budou podporovat "metro" aplikace. Za rok se přitom prodá asi 400 milionů PC.

25.10.2012 17:37 | Windows RT proti iPadu

Sinovski pokračuje ve vysvětlování výhod dalšího kritizovaného bodu nabídky Microsoftu - Windows RT. Mobilní verzi Windows pro procesory ARM chbyí kompatibilita s existujícími aplikacemi pro Windows, ale Microsoft zachoval kompatibilitu se zařízeními od tiskáren přes klávesnice myši až po síťová úložiště a další zařízení.

 

A je čas na praktické ukázky

25.10.2012 17:40 | Plnohodnotné Windows na tabletu

První část prezentace používá stejný hardware jaká máme v redakci - tablet od Samsungu s procesorem Intel i5. Na řadě je nastavení vzhledu systému - probíhá v hezky zpracovaném přehledu nastavení v režimu "metro". Klasické Ovládací panely asi Microsoft ukazovat nebude.

Microsoft se chlubí také službou XBox Music a Xbox Video, ani jedna služba však není dostupná v Česku.

 

 

25.10.2012 17:43 | Windows 8 na klasickém noteboku

Další část prezentace proběhla shodou okolností na dalším kusu hardwaru, který v redakci čeká na test (a instalaci Windows 8), ultrabooku Lenovo X1. Ovládání na touchpadu podporuje i gesta určená pro tablety s přetažením prstu z okraje do středu ovládacího prvku. Jen instalací Windows 8 se start notebooku zryhclil o třetinu.

Na scéně jsou i telefony s Windows Phone 8 - ty Microsoft oficiálně uvede na trh v pondělí 29. října.

 

 

25.10.2012 17:49 | Windows 8 jsou oficiálně v Česku

Microosft právě vydal lokální tiskovou zprávu o příchodu Windows 8. Upgrade pro stávající počítač bude možné získat po půlnoci na webu www.windows.cz

Z tiskové zprávy:

Až do konce ledna mohou uživatelé, kteří na svých stávajících počítačích používají starší systémy Windows XP, Windows Vista či Windows 7, využít možnosti upgradovat na novou verzi systému Windows 8 Pro za zvýhodněnou maloobchodní cenu 29,99 EUR ve formě elektronické distribuce licence. Pro zákazníky, kteří si v období od 2. června 2012 do 31. ledna 2013 zakoupili či zakoupí počítač se systémem Windows 7 v edicích Home Premium, Professional a Ultimate, je připravena speciální cenová nabídka na upgrade systému na Windows 8 Pro za cenu 14,99 EUR.

25.10.2012 17:54 | Česko ještě jednou

V průběhu praktických ukázek dostala prostor i Praha - je na hlavní stránce aplikace Cestování

 

25.10.2012 17:58 | Steve Ballmer na pódiu

"Windows 8 rozbije vnímání toho, co je PC. WIndos jme úplně přepracovali. Připravili jsme novou éru pro Microsoft i naše zákazníky. Podívejte se na ty úžasné počítače. Představte si, jak bude vypadat vaše zařízení s Windows 8. Představte si startovní obrzazovku plnou věcí, které máte rádi, aplikací, které používáte nejčastěji," přesvědčuje posluchače šéf Microsoftu.

25.10.2012 18:01 | Nejlepší počítače historie

Ballmer pokračuje v tom, co říkal Steven Sinofski: "Windows 8 míří na trh s nejlepšími počítači, jaké kdy člověk vyrobil."

"Nejdůležitější změnou je nástup dotykového ovládání - počítače s dotykovým ovláádním budou levné i drahé, bude z čeho vybírat," říká Ballmer.

Cena dotykového počítače s Windows s Intel procesorem začne v česku na 15 tisících korun v případě hybridního tabletu Acer W510.

25.10.2012 18:05 | Magický ekosystém

Windows 8 jsou kompletní "magický" balíček - alespoň podle Ballmera. A to díky tomu, že nabízejí kompletní služby pro práci i hraní díky propojení s Xboxem a dalšími službami včetně vyhledávače Bing a serverem msn.com který je přepracovaný pro dotykové ovládání a Internet Explorer 10.

25.10.2012 18:09 | Windows pro byznys

Ballmer mluví poprvé také o Windows 8 pro firemní zákazníky - důraz klade na bezpečnost dat a snadnost správy zařízení. Více o bezpečnosti Windows 8 najdete v tomto článku na IHNED.cz  

25.10.2012 18:14 | Vítejte ve světě Windows 8

Ballmer ukončil přednášku s výzvou, abyste šli do obchodů a nové počítače s Windows 8 si vyzkoušeli. Samozřejmě můžete také počkat do půlnoci na naši recenzi Windows 8.

Děkujeme za pozornost.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru