Druhé úterý v říjnu se každý rok slaví den Ady Lovelaceové, kterou odborníci uznávají jako prvního člověka, který vytvořil první počítačový program ve chvíli, kdy skutečný univerzální počítač ještě neexistoval. 2. úterý v říjnu je proto vhodné datum k připomenutí její osobnosti a přínosů, které lidstvo ocenilo až dlouho po její smrti.

 

Pokud základní vztahy mezi tóny a principy harmonie vyjádříme pomocí symbolů a převedeme do jazyka stroje, pak náš počítač může komponovat hudbu jakkoliv složitou a v jakékoliv délce." Tohle tvrzení nás neohromí - šokuje ovšem letopočet. Roku 1842 si ho zapsala na okraj pojednání o vůbec prvním počítači hodném tohoto označení a programech Augusta Ada Kingová, hraběnka z Lovelace. V listopadu uplyne 160 let od její smrti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.