Chronobiologie, nauka o vnitřním časovém systému a o denním programu v živém organismu, přináší narůstající objem poznatků o molekulové podstatě biologických hodin, o složitosti centrálních hodin v mozku a o existenci dalších hodin v periferních orgánech i jednotlivých buňkách, o synchronizaci času ve všech hodinách navzájem a v neposlední řadě i o synchronizaci vnitřního časového systému k vnějším podmínkám, zejména ke střídání světla a tmy, ale i k příjmu potravy a dalším.

Stále více se ukazuje, že desynchronizace vnitřního časového systému i desynchronizace tohoto systému s vnějšími podmínkami, k jaké může docházet při častých přeletech přes časová pásma, směnném provozu, ale i při nepravidelné životosprávě, může zvyšovat riziko nádorových, kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, ale i poruch imunity, spánku či duševních.

V budoucnosti tedy, po hlubším poznání důležitosti silného časového systému pro naše zdraví, se doufejme změní i náš životní styl. Navrátíme se pokorně k pravidelné životosprávě hlásané našimi prababičkami a praprababičkami. Tedy nic nového pod sluncem, jen toho potřebného léčení bude třeba méně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.