Právo je konzervativní disciplína a právníci jeho ještě konzervativnější šiřitelé. Největší systémová výzva, které právo v současnosti čelí, je jeho vztah k internetu. Byť od nástupu internetu uplynuly téměř dvě dekády, právo se ve svém vztahu ke světové síti příliš nezměnilo.

V Česku se právo publikuje v autentické podobě jen v papírové verzi, a jeho elektronické variace formálně závazné nejsou. V realitě však již téměř nikdo s papírovými verzemi sbírek zákonů nepracuje. V dohledné době lze proto čekat, že se právo přenese i oficiálně na internet a zmizí papírové sbírky zákonů, ale také papírové sbírky rozhodnutí soudů, papírové právnické časopisy atd. Co nebude dohledatelné on-line, nebude existovat. Bude se muset změnit i autorské právo, které vychází z reálií 19. století, ale ve století 21. se stalo neslučitelné s možnostmi internetové doby.

Elektronizace práva nebude jen bezvýhradně pozitivní. S ohledem na neuvěřitelnou komplikovanost práva může dnešní nepřehledný právní řád přežít jen v elektronické podobě. Bez faktické (na státu nezávislé) elektronizace práva by již dnes nebyli právníci schopni právo aplikovat. Přesun práva na internet tak půjde ruku v ruce s čím dál chaotičtější legislativou.

Právo, které se svou přehledností podobá džungli, budou muset i profesionálové prohledávat on-line vyhledávači, díky kterým naleznou právní normu v její celistvosti. Vedle toho zůstávají jiné závažné výzvy, zejména vztah internetu a autorských práv a vztah internetu a soukromí, jen dílčími problémy.

 

Zdeněk Kühn je soudcem Nejvyššího správního soudu v Brně.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.