Už druhý týden jedná v Dubaji Světový kongres Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) o budoucnosti internetu. Podle spoluautora protokolu TCP/IP a viceprezidenta Googlu Vintona “Vinta” Cerfa by regulování světové sítě stejným způsobem, jako by šlo o běžnou telekomunikační službu, mělo nedozírné následky.

“Spor je samozřejmě především o svobodě slova a o svobodném přístupu k informacím. Jsou tady ale i významné komerční vedlejší efekty, které mohou mít devastující dopad na rozvoj podnikání na internetu,” říká Cerf v rozhovoru, který poskytl Hospodářským novinám a iHNed.cz jako jedinému českému médiu.

Jak by měla správa internetu vypadat a mají se do ní podle vás zapojit mezinárodní organizace včetně OSN?

Mezinárodní telekomunikační unie především není z mého pohledu vhodným místem pro diskuse o vládě nad internetem. Představa, že by měly internet řídit vlády, je zcela v rozporu s jeho historií a vývojem.

Celý jeho systém se vyvinul z řady organizací, vyrostl z oblasti technologického výzkumu a vývoje, a proto by změny měly vždy začínat takříkajíc odspodu. Díky otevřené struktuře dnes internet přináší obrovské možnosti a příležitosti pro nové obchodní nástroje a služby a přispívá stále významněji k tvorbě HDP. Je to mimořádně plodné prostředí.

Je skutečně možné, že se na jednání ITU příjme něco, co by takové prostředí zničilo?

Návrhy, které se objevily před jednáním, nebyly veřejné, šlo o úniky. Některé byly ale skutečně velmi extrémní. Ospravedlňovaly cenzuru a skutečně brutální platební mechanismy. Jde to proti tomu, jak internet používáme a vnímáme teď.

Co tyto návrhy skutečně znamenají, je, že zavádí mezinárodní základ pro omezování svobody slova. Je poněkud znepokojující vidět vlády dělat takové návrhy a schovávat je pod pláštíkem bezpečnosti na síti.

Mělo by schválení těchto návrhů dopad na internetové podnikání?

Ano, hned v několika ohledech. Tento spor je samozřejmě hlavně o svobodě slova, o svobodném přístupu k informacím a službám, jak je zaručuje i Všeobecná deklarace lidských práv. Jsou tady však i významné komerční vedlejší efekty, které mohou mít devastující dopad na rozvoj podnikání na internetu.

Tyto návrhy mohou zabránit vzniku nových projektů a firem. Znamenají totiž zavedení enormních plateb pro spuštění nové služby. Ironické na tom je, že už jednou úspěšné společnosti jako Google, Yahoo! nebo Microsoft by takové poplatky zaplatily. My ale věříme, že by tady měl přijít nový Google, nové Yahoo!, že by měl mít možnost vyrůst nový Microsoft.

Co přesně je podle vás na návrzích sdružení operátorů ETNO špatně?

Zavádí to, čemu se říká zúčtovací platby na internetový provoz. Historicky tady existuje systém, ve kterém když mi zatelefonujete, každý v řetězci operátorů si může účtovat poplatky. Nakonec to představuje podstatnou sumu za minutu hovoru.

V internetovém modelu ale platíte vašemu poskytovateli připojení za přenášené datové pakety do celé sítě. Pokud by některé státy zavedly platební mechanismy jako u telefonování, zvedly by se nutně ceny pro všechny. Především poskytovatele obsahu a služeb.

To by mělo zvláště závažný dopad na začínající firmy, které by si to vůbec nemohly dovolit. Celkově zničující dopad na rozvoj internetového podnikání by to mělo zvláště v celém rozvojovém světě.

Neukazuje se právě na jednání ITU a potažmo OSN rozdělení mezi Západem a Východem?

To už tady dávno je. Na světě je 42 zemí, které již uplatňují různé formy cenzury internetu. S tím jsme se setkali velmi blízce právě v Googlu. Třeba v souvislosti s omezováním výsledků vyhledávání, omezením Gmailu a podobně.

Takže se ptám, jestli by tato konference měla přinést mechanismy ospravedlňující taková extrémní opatření a jednostranné akce ze strany národních států? Spojené státy se postavily do čela odpůrců, mají ale i všichni jejich spojenci stejný zájem udržet správu internetu tak, jak je dnes?

Jaký vliv mají na jednání i celý internet Spojené státy?

Je třeba vysvětlit historický efekt vlády USA na internet. Byla doba, kdy se platil z vládních peněz a kdy jsem pracoval ve vedení vládní agentury. Vím to, protože jsem osobně podepisoval faktury. Každý rok, každou dekádu od roku 1973, se vliv americké vlády zmenšuje.

Pokud z jejího zapojení dnes něco zbylo, je to smlouva o spolupráci s ICANN. Jakýkoliv argument, že by tedy internet byl řízený vládou USA, je mylný. Internet se řídí modelem zespodu a mělo by to tak zůstat.

Jakou mají USA a EU podporu pro model internetu bez terminačních poplatků a cenzury?

Podpora je cítit zejména z Afriky. Je velmi zajímavé pozorovat, jak některé státy mají snahu otevřít svou ekonomiku a jiné ne. Mám dojem, že africké státy v tomto rozhodně nejsou za jedno. Některé návrhy podporují a jiné ne.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru