Téměř tři měsíce byli uživatelé iPhonů s iOS 6 bez přístupu k mapám od Googlu. Nahrazení původních map vlastním produktem Applu vyvolalo vlnu kritiky kvůli chybám v mapových podkladech. Dnes Apple uvolnil ke stažení aplikaci Google Maps, která do iOS vrací plnohodnotné mapy od Googlu.

Spory Applu a Googlu s příchodem Google Maps dopadly ve prospěch uživatelů. Google nechtěl v rámci spolupráce s Applem uvolnit hlasovou navigaci, samostatná aplikace Google Maps ale tuto funkci obsahuje. Stejně tak nabízí přístup ke Streetview a dalším pokročilým mapovým funkcím.

Google u map pro iOS změnil formát map z načítání jednotlivých dlaždic na vektorové, které používají i nativní mapy pro iOS. To znamená rychlejší načítání základních mapových podkladů.

Aplikace je propojená s uživatelským účtem u Googlu, a tak nabízí snadnou navigaci do uložených míst (typicky domů a do práce). Vyhledávání nabízí hodnocení restaurací a dalších podniků, fotografie interiérů a přímý přechod do režimu Streetview.

Jediná výraznější funkce, která mapám pro iOS chybí, je možnost uložit výsek mapy pro použití bez datového připojení. V Praze a okolí pak stejně jako na Androidu nefungují informace o hromadné dopravě – Google zatím nezískal potřebná data.

Hlasová navigace naopak funguje podobně jako na Androidu, i když je telefon jen v pohotovostním režimu. Podle Googlu firma využila pouze standardních možností iOS.

Proti Androidu s virtuálními tlačítky pro vyvolání kontextového menu se změnilo ovládání, které pracuje s dotykovými gesty. Posunutí dvou prstů doleva nabídne například možnost zapnutí informací o dopravě a zobrazení leteckých fotografií.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru