Z dosavadních známých plánů a výhledů vyplývá, že během příštích deseti let (2012-2021) bude postaveno na celém světě 1075 družic. Výnosy z jejich výroby a vypuštění budou činit 198 miliard dolarů. To je o 36 procent více než přineslo 800 družic vypuštěných v minulých deseti letech. Rok 2011 byl rokem zlomu, kdy po letech poklesu dosáhl počet vypuštěných družic čísla 100. Na tento nárůst se čekalo od konce devadesátých let, kdy byly na nízkou dráhu vypuštěny první generace dvou komerčních sestav družic pro globální mobilní osobní komunikace. V příštích šesti letech by se počet vypuštěných družic měl pohybovat kolem 120 družic každý rok, pak tempo zpomalí, protože jednotlivé státní i komerční družicové systémy postupně dosáhnou plné funkčnosti.

Téměř dvě třetiny z očekávané tisícovky nových družic budou patřit státním institucím a měl by jim připadnout i stejný podíl z oněch 198 miliard dolarů očekávaných tržeb. Nejrozšířenější státní družicovou aplikací bude pozorování Země, pro kterou bude postaveno 260 optických i radarových družic.

Navzdory neustále se rozšiřujícímu počtu zemí s vlastní kosmickou činností pokryje i nadále 85 procent budoucí státní poptávky po družicích šest kosmonautických velmocí. V ostatních zemích by se mělo postavit kolem 110 družic různé velikosti a zaměření, na nichž se budou podílet domácí vývojová pracoviště s pomocí zahraničních partnerů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.