V posledních letech se klimatologie stala, bohužel, zbraní v ideologickém a politickém boji. Na jedné straně stojí lidé, které osobně nazývám klimaalarmisty. Straší nás blížící se destrukcí klimatického systému (sami často používají termín „klimatický rozvrat“), žádají co nejrychlejší přechod k tzv. obnovitelným zdrojům energie a ani jaderná energetika, která není založena na spalování fosilních paliv, jim není dost dobrá.

Výsledky klimatologického výzkumu často dezinterpretují tak, aby budily zdání, že takovou ideologii podporují. Jasným důkazem jsou „závazky“, jako třeba nepřipustit zvýšení globální průměrné teploty o více než 2 °C oproti předindustriálnímu období. Takový limit je čistě ideologický, nemá oporu ve výsledcích klimatologického výzkumu a navíc je už řadu let jasné, že jde o cíl nereálný.

Na druhé straně stojí lidé, kteří sami sebe nazývají klimaskeptiky. Ti naopak často zpochybňují klimatologii jako takovou a její základní poznatky, aniž by měli odpovídající znalosti o procesech probíhajících v klimatickém systému. Odmítají fyzikálně jasnou věc, že zvyšování koncentrací skleníkových plynů musí v důsledku znamenat zvyšování globální průměrné teploty. Když už se jim nepodařilo zpochybnit naměřené oteplování v posledních asi sto letech, hledají jeho příčiny, kde se jen dá: ve sluneční aktivitě (ale ta v posledních desetiletích neroste), v kosmickém záření (nedoložená teorie)… Jen na skleníkové plyny cíleně „zapomínají“, aby nemuseli uznat možnou souvislost oteplování s činností člověka.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.