Sociologie se stane exaktní vědou. Dobře, asi ne beze zbytku, ale rozhodně se k tomu přiblíží. A to je veliká změna. Během několika nejbližších let - víc než deset jich nebude - budeme schopni daleko lépe rozumět chování jednotlivců i skupin, předvídat je a řízeně ovlivňovat lépe než dříve. V některých ohledech to je dobrá zpráva, v jiných špatná, ale tento vývoj nikdo nezastaví.

Sociální sítě a nové technologie zpracování velkých datových objemů, jimž se po vzoru Velkého třesku říká Big Data, znamenají pro společenské vědy totéž, co pro astronomii dalekohled či pro biologii mikroskop. Tyto přístroje otevřely nové světy a přesně to se děje i dnes.

Každý jednotlivec za sebou zanechává digitální stopu. Naše telefonní hovory, náš pohyb monitorovaný mobilními telefony, naše chování a preference na internetu, webové stránky, které hledáme - a hlavně interakce s jinými lidmi. Velká část těchto údajů je veřejná, přinejmenším v anonymizované podobě. Dají se vyhodnotit a vyvodit z nich závěry. Velký bratr může vypadat docela jinak než ten Orwellův. Bude se méně zajímat o jednotlivce a víc o skupinové trendy. A bude pro nás mít kromě (nenápadného) biče i (velmi nápadný) cukr.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.