Sociologie se stane exaktní vědou. Dobře, asi ne beze zbytku, ale rozhodně se k tomu přiblíží. A to je veliká změna. Během několika nejbližších let - víc než deset jich nebude - budeme schopni daleko lépe rozumět chování jednotlivců i skupin, předvídat je a řízeně ovlivňovat lépe než dříve. V některých ohledech to je dobrá zpráva, v jiných špatná, ale tento vývoj nikdo nezastaví.

Sociální sítě a nové technologie zpracování velkých datových objemů, jimž se po vzoru Velkého třesku říká Big Data, znamenají pro společenské vědy totéž, co pro astronomii dalekohled či pro biologii mikroskop. Tyto přístroje otevřely nové světy a přesně to se děje i dnes.

Každý jednotlivec za sebou zanechává digitální stopu. Naše telefonní hovory, náš pohyb monitorovaný mobilními telefony, naše chování a preference na internetu, webové stránky, které hledáme - a hlavně interakce s jinými lidmi. Velká část těchto údajů je veřejná, přinejmenším v anonymizované podobě. Dají se vyhodnotit a vyvodit z nich závěry. Velký bratr může vypadat docela jinak než ten Orwellův. Bude se méně zajímat o jednotlivce a víc o skupinové trendy. A bude pro nás mít kromě (nenápadného) biče i (velmi nápadný) cukr.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se