Na konferenci OSN o klimatu v katarském Doha (26. listopadu až 7. prosince) se pozornost světových politiků zaměřila na otázku, jak bojovat se současně probíhající změnou klimatu. Věc je vážná a světová veřejnost si urgentně uvědomuje, že jsou nutná nákladná adaptační opatření, jako je zabezpečení zdrojů vody či ochrana proti mořským bouřím a vysokým přílivům.

Klíčem jsou však především opatření mitigační (zmírňující), protože odborníci se shodují v tom, že hlavní příčinou klimatické změny je rostoucí obsah skleníkových plynů v atmosféře, který je způsoben především emisemi CO2 ze spalování fosilních paliv a z odlesňování. Ačkoliv se nutnost snížit tyto emise ve světě všeobecně uznává, zatím nebyla nalezena cesta k dohodě, jak konkrétně toho dosáhnout, jaké závazky mají jednotlivé státy přijmout.

Po mém soudu je hlavní překážkou skutečnost, že mitigační opatření jsou považována za omezující, nákladná, ohrožující konkurenceschopnost národních ekonomik. Ve skutečnosti je však možno změnu klimatu pojmout jinak: Jako příležitost k rozvíjení nových technologií a nových přístupů. Rozvoj energetiky založené na obnovitelných zdrojích, decentralizaci, inteligentně řízené poptávce a zejména efektivním využívání energetických zdrojů nejen stimuluje rozvoj nových průmyslových odvětví, ale především přináší nová pracovní místa, která zejména ve vyspělých zemích stále chybějí. Jenom v Evropě je bez práce 25 milionů lidí, a ani toužebně očekávaný ekonomický růst možná mnoho nových míst nepřinese. Stále častěji se totiž mluví o „jobless growth“. Je na čase vydat se novým lepším směrem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru