Svérázný písničkář Xavier Baumaxa získal od svých fanoušků více než 200 tisíc korun potřebných na natočení nové desky pojmenované Dawntempo. Stalo se tak prostřednictvím portálu Hithit.cz, který se zabývá hromadným financováním projektů, takzvaným crowdfundingem.

Je to nejvyšší částka, jakou se dosud na tuzemských crowdfundingovych webech podařilo získat. Baumaxovi zatím přispělo 255 fanoušků, dohromady už dali téměř 210 tisíc korun. Do vypršení časového limitu sbírky přitom zbývá ještě osm dní.

Crowdfunding většinou pracuje s přidanou hodnotou, konkrétně Baumaxa nabízí CD a zdarma vstup na koncert (200 korun), navíc originální triko (500 korun) nebo dodání desky i na vinylu (900 korun). Takto se odměny stupňují až k částce 15 000 korun, za kterou je hudebník ochotný přijet zahrát speciální koncert. Největší zájem byl o odměnu za 200 korun.

Portál Hithit.cz představuje prostor pro hudebníky, výtvarníky, designéry nebo vývojáře, kterým chybí finance na realizaci jejich nápadů. Tvůrci projektů mají na prezentaci a sběr peněz 45 dní. Pokud se jim to v limitu nepovede, všechny peníze se vracejí, odkud přišly.

Letní kino i výstava

Blízko k úspěšnému dokončení je také český tatér a malíř Lukáš "Musa" Musil s projektem na první výstavu maleb. Z cílové částky 100 tisíc korun nasbíral téměř 78 tisíc, do konce zbývá osm dní.

Hudebník Vladimir 518 chce vydat druhou sólovou desku, fanoušky prosí o 50 tisíc korun. Zatím má 33 tisíc a limit vyprší za deset dní. Provozovatelé alternativního prostoru MeetFactory zase chtějí v Praze vybudovat nové letní kino, jejich akce končí za osm dní. Z částky 80 tisíc korun mají přes 42 tisíc.

Hithit.cz, stejně jako podobné tuzemské projekty Fondomat nebo Nakopni, vznikl po vzoru amerického serveru Kickstarter. Kickstarter za rok 2011, první rok svého působení, získal podporu pro 12 000 projektů, přiteklo k nim přes 99 milionů dolarů, téměř dvě miliardy korun. Kickstarter nyní oznámil, že jen v oboru film se mu od dubna 2009 do 1. ledna 2013 podařilo získat 100 milionů dolarů.

Crowdfunding se v Česku objevil teprve nedávno. Nezaměřuje se ale jen na umělecké projekty, konceptu vévodí různé vynálezy či zlepšovací návrhy. Funguje podobně jako slevové portály, které zažívaly boom rok předtím.