Francouzský Archos si vybudoval výbornou pověst už před lety díky povedeným multimediálním přehrávačům. Už před nějakými pěti lety nabízel Archos 7“ multimediální tablet, ale v poslední době firma nabízí hlavně levné nepříliš kvalitní alternativy iPadu. Archos TV Connect je výjimka.

Šikovně navržené zařízení s Androidem 4.1 netrpí nekvalitním displejem nebo nudným designem. Archos Connect tvoří malá krabička na televizor a netradiční dálkový ovladač. Spolu pak promění obyčejnou televizi v chytré zařízení, které zvládne přístup na web, Skype, přehrávání filmů i hraní videoher, a to pohodlně a lépe než moderní chytré televize.

Na veletrhu CES si TV Connect vysloužil stylovou prezentaci s pohovkou a velkou televizní obrazovkou. To vše s klidnějším pátečním provozem na výstavišti znamenalo celkem půl hodiny strávené prezentací a zkoušením systému, který má potenciál nahradit tradiční multimediální přehrávače jako je Boxee Box nebo Xtreamer.

První dojem ze systému je pozitivní díky chytrému návrhu hlavní jednotky. Ta obsahuje HD kamerku pro používání Skype nabo hangoutů v rámci sociální sítě Google+ a držák, který se přizpůsobí různým šířkám obrazovek. Instalace je snadnější a bezpečnější než v případě „lepení“ senzoru Kinect nebo kamerky PS Eye k herním konzolím.

Archos TV Connect udělá z libovolné obrazavky chytrou televizi se službami od Googlu
archos.MP4.jpg

Zapojení „set-top-boxu“ je snadné – HDMI kabel, ethenetový kabel a napájení bohatě stačí. Ethernet není nutný, po zapnutí je možné nastavit přístup k internetu a lokální síti prostřednictvím Wi-Fi, ale pro přehrávání videa v HD po síti je přeci jen lepší pevné připojení.

Tři varianty ovládání

Ovladač TV Connect může trochu vyděsit konzervativní majitele televizí, protože místo televizního ovladače připomíná herní gamepad s naroubovanou klávesnicí. Pro člověka, který chce mít na televizi Android to ale znamená možnost hrát na velké obrazovce spoustu her s pohodlným ovládáním.

Archos má aplikaci pro nastavení dotykového ovládání na fyzický ovladač. Ovladač pracuje přes bluetooth a podporuje i vícedotyková gesta – zmenšování a zvětšování obsahu tažením analogových páček na ovladači k sobě či od sebe.

Ještě zajímavěji zní příslib aplikace pro mobilní telefony a tablety s Androidem, kdy se telefon promění v dotykové dálkové ovládání podobně, jako to umí Apple s Apple TV a iPhonem.

Třetí variantou ovládání pro přístup k základním funkcím je klasický televizní ovladač díky standardu CEC (Consumer Electronics Control). CEC je součástí specifikací HDMI a televizory s HDMI konektory tak umožňují ovládání připojených zařízení standardním televizním ovladačem. Tato funkce je známější pod obchodními značkami jednotlivých výrobců televizorů jako Anynet+ u Samsungu nebo Bravia Sync u Sony.

Hlavní jednotka Archosu využívá neupravený Android 4.1, což znamená plynulé a dobře použitelné základní prostředí a také přístup k aplikacím a službám Googlu včetně Google Music. Stejné prostředí ale na síťových přehrávačích s Androidem příliš nefunguje – hlavně kvůli ovládání, ale také kvůli špatné podpoře základní funkce – přehrávání multimédií s titulky nejen z USB disku, ale také z domácí sítě.

V tomto ohledu má Archos nakročeno správným směrem, vlastní aplikace pro přehráván videa funkcemi připomíná výborný Boxee díky podpoře síťových protokolů pro přehrávání filmů z NASu a hlavně díky podpoře získávání informací o filmech a seriálech z webu a možnosti automaticky stahovat české titulky díky napojení na databázi opensubtitles.org.

Na výstavní ploše Archos bez problémů fungoval, takže není důvod, proč by to doma mělo být jiné. Díky příjemné ceně (140 eur proti původně oznámeným 170 Eurům) bude TV Connect hodně zajímavý. Prodávat by se měl začít během jara a to i v Česku, cena by se měla pohybovat kolem 3500 korun, což je na multimediální zařízení s kamerkou pro videokonference a povedeným ovladačem solidní cena.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru