Rozhořčení mé známé Káti neznalo hranic. Úspěšná příslušnice moskevské střední třídy si zvykla velkou část léta trávit ve vesničce Ščelykovo v kostromské oblasti asi 450 kilometrů od hlavního města. Již před lety tam vznikla komunita herců, umělců, architektů a dalších, kteří si tu koupili chalupy.

Je tu vše, co moderní člověk potřebuje k životu, včetně vysokorychlostního internetového připojení. Jenže to se teď může změnit. Kostromská oblast je totiž první, kde se bude testovat nový způsob filtrace internetového obsahu, který vymyslela organizace Liga bezpečného internetu. Ta se vloni neblaze proslavila prosazením zákona, který krom jiného vedl k dočasnému blokování ruské parodické verze Wikipedie nebo nejpopulárnější elektronické knihovny.

V zásadě jde o to, že všichni uživatelé internetu budou moci vidět jen ty stránky, které experti zmíněné ligy označí jako bezpečné. "Takže odteď budu moct číst jenom to, co nějaký uhrovitý spratek z prokremelských komsomolců schválí," narážela Káťa na úzké spojení Ligy s prokremelským mládežnickým hnutím Naši.

Na násilí zvláštní smlouva

Všech 29 providerů kostromské oblasti podle ředitele Ligy bezpečného internetu Denise Davydova je připraveno zapojit se do projektu. "Všichni uživatelé budou mít nastaveno připojení k bezpečnému internetu. Pokud někdo chce sledovat pornografii a scény násilí, tak musí uzavřít s poskytovatelem připojení zvláštní smlouvu s tím, že veškerá rizika bere na sebe," vysvětlil Davydov systém na tiskové konferenci.

Systém by měl začít fungovat od konce února. Provideři totiž nejdříve budou muset změnit smlouvy s klienty. Ti zatím neznají odpovědi na zásadní otázky. Kolik stránek už neznámí experti prověřili? Davydov mluvil o tom, že majitelé stránek mohou o prověření sami požádat prostřednictvím speciálního formuláře a experti ligy je zpracují přednostně.

"Ruskojazyčných stránek je přitom několik milionů, každý den vznikají tisíce nových. A jak to bude s cizími servery? Budou taky všechny automaticky blokované? Nebo má ta jejich liga dost expertů vládnoucích třeba španělsky nebo polsky?" kritizuje nápad bloggerka Marina Litvinovičová.

Kostromská oblast nebyla zvolena náhodou. V regionu působí Dobročinný fond Vasilije Velikého, který "realizuje komplexní program Oblast dobra".

Kostromská "Oblast dobra"

Gubernátor Sergej Sitnikov si od něj slibuje změnu sociálního a kulturního prostředí. "Takové investice do dobra pomohou vyřešit důležité sociální problémy v regionu," citovala gubernátora agentura Interfax.

Kromě bezpečného internetu v rámci "Oblasti dobra" probíhají i programy zaměřené proti potratům nebo na pomoc invalidům. "Obrana zájmů rodiny a jejích hodnot je základem státu a na příkladu jedné oblasti chceme tyto hodnoty bránit. Již za rok nebo dva uvidíme jednoznačný efekt v demografické situaci, v ekonomice regionu, ve vztahu lidí ke své oblasti," řekl při prezentaci programu Konstantin Malofejev.

Ten je současně předsedou dozorčí rady fondu Vasilije Velikého i předsedou Ligy bezpečného internetu. Časopis ho nazval "pravoslavným miliardářem a antihrdinou ruského internetu". To právě kvůli kontroverzním aktivitám ligy.

Shodou okolností v době, kdy v Kostromě organizátoři vyhlašovali čistku internetu, do kanceláře samotného Konstantina Malofejeva vtrhli maskovaní policisté s domovní prohlídkou. Obhájce rodinných hodnot je totiž vyšetřován kvůli zpronevěře 225 milionů dolarů ze státní banky VTB. On sám považuje obvinění za účelové.