Otevírat dveře českému byznysu v zahraničí čas od času pomáhají i poněkud nečekaní diplomaté: antilopa, varan, papoušek nebo třeba slon. V prosazování českých zájmů v cizině totiž má svůj význam i "zvířecí diplomacie".

"Diplomacie je univerzální nástroj, není to jen politika. S nadsázkou používáme právě pojem zvířecí diplomacie. Například když jsme na Filipínách před časem mluvili o našem podílu na záchraně ohroženého druhu opic (jde o druh primáta, nártouna filipínského - pozn. red.), jednali jsme o tom na ministerstvu životního prostředí, které má zároveň hlavní gesci nad stavbou hydroelektráren na Filipínách," říká náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

"Je to něco, co nám zvyšuje reputaci, je to projev dobré vůle, vzájemných dobrých vztahů. Je to i dobrá reklama, něco, čím se odlišíte, čím si vás partneři zapamatují. Hraje to spíše symbolickou roli, ale může nám to otevírat dveře," doplňuje.

Papoušek za železnici

Zvířecí diplomacie by nyní mohla sehrát zajímavou roli například v africkém Beninu, kde se české firmy v nedávné minulosti neúspěšně snažily o získání zakázek spojených s výstavbou železniční tratě Cotonou-Niamey. Nyní se podle ministerstva zahraničí otevírají nové možnosti spolupráce v oblasti zdravotnictví a zajímavé příležitosti jsou i v těžbě nerostných surovin.

Podle informací týdeníku Ekonom jedna z českých firem, která si však v této fázi jednání nepřeje zveřejňovat svoji identitu, usiluje v Beninu o získání licence na těžbu zlata a "jistým plusem" by podle Tomáše Duba mohl být sponzoring záchrany vzácného druhu papouška, který je v této zemi před vyhubením. "Firma by si tím mohla zvýšit šance, protože by si jí na příslušných místech mohli lépe všimnout," poznamenává Dub, který byl na oficiální návštěvě této africké země letos v lednu.


Týdeník Ekonom č. 8/2013VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 21. ÚNORA.

banner 2

Související