Jak se řekne čínsky „prosím, kde máte záchody?“ Google to ví, ale pokud jste na služební cestě v Říši středu a nechce se vám platit 200 korun za stažený megabajt dat, musíte se spolehnout na pantomimu. Tak to fungovalo ještě minulý týden. Nyní však Google nabízí svůj povedený slovník i bez připojení k internetu.

Nová verze aplikace Google Translate (v češtině Překladač Google) dává uživatelům telefonů s Androidem od verze 2.3 možnost stáhnout si slovníky pro překlad do telefonu a používat je bez aktivního připojení k internetu. Jediným úskalím je velikost – trojúhelník jazyků čeština, angličtina a němčina zabere v telefonu přibližně 500 MB.

Offline verze umožňuje překlady jednotlivých slov i celých frází. Aplikace zobrazuje návrhy překladu už v průběhu psaní dotazu. Omezení spočívá v nutnosti zadávat slova písemně, rozpoznávání a překlad hlasu totiž probíhá stále na serverech Googlu, takže situace známé z reklam na zařízení Nexus v zahraničí bez mobilního internetu nezažijete.

Google nabízí v offline režimu 50 jazyků, mezi nimiž lze volně převádět text v obou směrech. Stejně jako u webových překladů nejde o plnohodnotnou náhradu znalosti cílového jazyka nebo profesionálního tlumočníka, při běžném použití na cestách je ale Překladač od Googlu bez problémů použitelný.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru