Třináctiletý masajský chlapec z Keni slaví světový úspěch s jednoduchým světelným vynálezem, který pomohl ochránit dobytek jeho rodiny před útočícími lvy.

Se svým příspěvkem sklidil obdiv i na mezinárodní konferenci ve Spojených státech a za nápad získal stipendium na jedné z nejlepších škol v Keni. Je na sebe pyšný, protože vymyslel způsob, jak uchránit dobytek a zároveň i ohroženou lví populaci, kterou likvidují i Masajové, aby se pomstili za zabitý dobytek.

Richard Turere si při pastvě dobytka všiml, že lvy od útoku odradí noční světlo. Lvi jsou prý chytří, takže strašáků, kteří stojí den co den na stejném místě, se podle něho jen tak nezaleknou. A tak pomocí staré autobaterie, solárního panelu, žárovek, vypínačů a dalších elektrosoučástek Richard sestavil světelný plot, který v noci chrání stáda před lvy.

Chlapec představil světelného strašáka na každoroční konferenci TED (Technology, Entertainment, Design – Technologie, Zábava, Design) v Kalifornii. Vysvětlil, že masajští lovci se vypořádávají s útoky po svém a zabíjení "provinilých" lvů oslabuje jejich celkovou populaci v zemi.

Keňa přitom výrazně profituje z turistů, kteří jezdí obdivovat tato majestátní zvířata na safari. V zemi žije asi 2000 lvů, jejich počet se ale každý rok o přibližně stovku zmenšuje. Umírají kvůli ničení jejich přirozeného prostředí, na různé nemoci, ale i kvůli konfliktům s lidmi.

"Dřív jsem lvy nenáviděl, ale teď můj vynález chrání otcovy krávy, a navíc můžeme se lvy žít bez konfliktu," řekl Turere.

Například v loňském roce lidé poblíž Nairobi zabili šest lvů, kteří jim napadli stádo koz. Ochránci přírody varovali před podobnými incidenty, které přinášejí keňskému přírodnímu bohatství těžko obnovitelné ztráty.

"My Masajové věříme, že pocházíme stejně jako naše zvířata i pastviny z nebes. Proto si dobytka tolik ceníme," řekl Turere, který pase dobytek od devíti let, a až vyroste, chtěl by být letecký konstruktér.