Václav Cvrček publikoval na HNFuture článek, v němž vyzývá jazykovědce, aby dopřáli spisovné češtině větší volnost a místo předepisování spisovných koncovek popisovali češtinu tak, jak skutečně vypadá.

Na jeho příspěvek reaguje Martin Beneš z Ústavu pro jazyk Český AV ČR:

Při moderním uvažování o jazykové kultuře není možné ignorovat sociální a psychologické (kognitivní) aspekty používání jazyka. Jde především o to, že jazyk používají různě staří, různě vzdělaní, kultivovaní atp. mluvčí v mnoha různorodých komunikačních situacích, a o to, že všechny naše jazykové schopnosti zajišťuje mozek (mysl). Václav Cvrček však ve svých úvahách poznatky přesně z těchto dvou oblastí ignoruje (nebo jim nepřikládá takovou váhu, jakou je třeba), a paradoxně se tak podobá lingvistům, s jejichž pojetím jazykové kultury oprávněně polemizuje. 

Poznatky sociolingvistiky jsou důležité proto, že dokládají následující v zásadě velmi prostou věc: V různých komunikačních situacích se prostě mluví jiným jazykem – ve veřejných prestižních situacích jazykem vyšším, exkluzivnějším, v každodenní běžné komunikaci různými jazyky nižšími. To, že vedle nižších jazyků existuje ještě jeden vyšší, exkluzivnější jazyk, je zcela běžný jev i v mnoha západních kulturách a jazykových společenstvích. A stejně tak je běžné, že tento vyšší, exkluzivnější jazyk není pro většinu mluvčích jazykem mateřským, ale že se ho musí různě pracně učit až ve škole.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.