Kolegové Jan Táborský, Martin Beneš a Martin Prošek, s kterými jsem na různých odborných fórech o otázkách jazykové kultury už několikrát diskutoval, snesli mnoho relevantních argumentů na obranu spisovné češtiny a současné jazykové politiky, pokusím se nicméně jejich pohled zase trochu relativizovat.

Otevřeno bylo víc témat, než je schopen pojmout jeden publicistický článek, věřím proto, že laskavý čtenář promine, bude-li následující text trochu méně ucelený, než bývá zvykem, a nebude-li se vyjadřovat ke všemu, co by za reakci stálo.

V diskusích o tom, jaká by měla být role lingvistů v konstituování jazykového standardu, poměrně často zaznívá názor, že je výhodné, pokud jazyk poskytuje možnosti jak pro vyjádření toho vysokého, tak toho nízkého. Pokud z mého prvního článku vyplývalo, že bychom měli mluvit a psát ve všech situacích stejným jazykem, pak se omlouvám čtenářům i kolegům, kteří na mě reagovali, za nepřesnou stylizaci. Je tomu přesně opačně, chceme-li jazyk ponechat nerušenému vývoji, musíme počítat s tím, že se prostředky budou funkčně odlišovat, jedny budou sloužit pro komunikaci veřejnou, oficiální a slavnostní, jiné naopak pro komunikaci domácí, všední a intimní. To, oč se zde vede spor, je ve skutečnosti něco zcela jiného: mají lingvisté do tohoto přirozeného procesu funkční diferenciace nějak vědomě zasahovat? Mají být „pouhými“ pozorovateli proměn komunikačních zvyklostí, nebo mají být aktivními hráči v jejich utváření? 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru