Generické léky obsahují stejnou účinnou látku jako originální medikamenty, byť se prodávají pod jiným obchodním názvem a vypadají jinak než původní léky. Na trh vstupují poté, co vyprší patentová ochrana originálu. Díky nim je léčba levnější a dostupnější širšímu okruhu pacientů. Ale neparazitují jejich výrobci na cizím farmaceutickém výzkumu? A jsou generika stejně účinná a bezpečná jako originály? Odpovídá Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF), sdružující výrobce generických léčiv.


Co musí výrobce generického léčiva doložit, chce-li ho uvést na trh?

Musí doložit, že lék je kvalitní, bezpečný a účinný, ale to platí i pro originální léky. Registrační řízení je u generik samozřejmě zjednodušené. Zatímco originální preparáty musí dokládat dokumentaci z klinických zkoušek, která je v zájmu ochrany pacienta obrovská, u generického preparátu stačí prokázat, že účinná látka je chemicky totožná a se stejným účinkem, jako ta v originálním léku. Dále musí klinickým procesem dokázat, že účinná látka vstupuje do systémového oběhu lidského těla stejnou rychlostí a ve stejných koncentracích jako u originálního léku. Tomu se říká biodostupnost. Státním ústavem pro kontrolu léčiv a analogickými institucemi v jiných zemích máme zaručeno, že pacient dostane to samé jako v originále. Vzhledem k tomu, že výroba a technologie podléhají přísným normám Správné výrobní praxe, musí být i výsledný léčivý přípravek stejný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru