Osud Edwarda Snowdena stíhaného americkou justicí, který uvízl v tranzitním prostoru mezinárodního letiště v Moskvě, vzali do svých rukou ruští poslanci. Rada federace, horní komora ruského parlamentu, vytvořila speciální pracovní skupinu, která má nepřehledné informace o Snowdenově osudu vyjasnit. Podle ruských politiků je Snowden "novým disidentem" a měl by v Rusku dostat azyl.

Čeljabinský zákonodárce Ruslan Gattarov navrhl vytvořit zvláštní poslanecký tým, který by se měl v situaci zorientovat. Snowden od neděle přebývá na letišti Šeremeťjevo, na Kubu podle původních plánů zatím neodcestoval a jeho další osud je nejistý. Podle letištní správy si nerezervoval žádný let z Moskvy v příštích třech dnech; potíže jsou údajně s jeho neplatným americkým pasem.

"Snowden se dostal do kouta. Naší povinností je zjistit fakta a výsledky předložit parlamentu," řekl Gattarov. Předsedkyně horní sněmovny Valentina Matvijenková jeho návrh podpořila a nařídila, aby se pracovní skupina pustila do práce.

"Je to ochránce lidských práv, zaslouží si azyl"

Kirill Kabanov, člen prezidentské rady pro lidská práva, poradního orgánu prezidenta Vladimira Putina, navrhuje přiznat Snowdenovi status azylanta. "Snowden se nepochybně projevil jako ochránce lidských práv, ale Spojené státy velmi usilují o jeho potrestání. Rusko by proto mělo zaujmout jasnou pozici, Snowdena do USA nevydat a poskytnout mu politický azyl," řekl Kabanov.

Podporu má Snowden i v ruské Státní dumě, dolní parlamentní komoře. Předseda jejího zahraničního výboru Alexej Puškov Američana na útěku označil za "bojovníka proti systému" a "nového disidenta".

Podle Puškova zakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks Julian Assange, jeho kolega Bradley Manning, ohrožený doživotím za vyzrazení tajných dokumentů, ani sám Snowden nejsou žádní špioni. Informace nepředávali veřejnosti kvůli zisku, ale z přesvědčení. "Jsou to noví disidenti, bojovníci proti systému," napsal Puškov na svém twitterovém účtu.

Žádost o azyl posuzuje i Ekvádor

Ruský parlament, ovládaný dlouhá léta prokremelskou stranou Jednotné Rusko, nemá ve Snowdenově kauze prakticky žádné pravomoci. Zahraniční politika včetně citlivých vztahů s USA je plně v rukou prezidenta Putina, který je podle neoficiálních informací o Snowdenově případu informován.

Ekvádorská ambasáda ve Washingtonu ujistila, že posoudí žádost Edwarda Snowdena o azyl "odpovědně". Při rozhodování o takových žádostech prý bere v potaz "závazky ohledně lidských práv". Ekvádorské velvyslanectví rovněž Washington požádalo, aby písemně sdělil své stanovisko k Snowdenově kauze ekvádorské vládě.