Když Microsoft před dvěma lety koupil Skype, všichni se ptali PROČ. Zaplatit 8,5 miliardy dolarů za 600 milionů registrovaných uživatelů nedávalo moc smysl a úplně ho nedává dodnes. Nyní Microsoft koupil mobilní divizi Nokie, a všichni vědí PROČ. Moc jiného mu nezbývalo.

Microsoft si Nokii v podstatě ochočil už před dvěma a půl lety, když obě firmy oznámily alianci, spojení hardwaru od Nokie a nového systému Windows Phone, pro který Microsoft potřeboval partnery. Po dvou letech už to nešlo jinak. Nokia stále krvácí peníze, prodala i své sídlo, Microsoft peníze má a telefony s Windows Phone potřebuje. PROČ? Protože tam jsou peníze a růst, modla moderního podnikání.

Sázka Microsoftu na mobilní systém Windows Phone byla riskantní. Před třemi lety Microsoft zahodil Windows Mobile, tehdy nejpropracovanější mobilní operační systém na trhu, a pod vlivem iPhonu a nástupu Androidu vytvořil nový systém, lépe připravený na dotykové ovládání prstem.

Pro nový systém ale jen těžko hledal výrobce. I HTC, které bylo největším výrobcem zařízení s Windows Mobile, se věnovalo více Androidu. A tak „trojský kůň“ Stephen Elop přešel z Microsoftu do Nokie a uzavřel onu dohodu o spolupráci, která Nokii zajistila přísun vitálně potřebné hotovosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru