Velké IT firmy podlehly fascinaci velkými obrazovkami v obývacích pokojích. Apple má své multimediální centrum AppleTV a už možná dva roky se spekuluje o iTV, chytré televizi od Apple, Microsoft to zkusil s Windows Media Center, ale nakonec uspěl s Xboxem 360. A Google? Google už dvakrát u televize selhal, nyní to zkouší potřetí.

Neúspěšné pokusy s GoogleTV a multimediálním přehrávačem Nexus Q přiměly Google ke změně strategie. Místo spolupráce s velkými značkami a výroby luxusního vybavení domácnosti vznikla malá krabička, kterou stačí zapojit do HDMI portu televize. Nemá ani dálkové ovládání – místo něj použijete telefon nebo počítač.

Chromecast je celkově nenáročné zařízení. K provozu mu stačí HDMI port a zásuvka, ze které se může napájet. Pokud máte modernější televizi, můžete jako zdroj energie použít obyčejný USB port. Google dodává „nabíječku“, použít ale můžete libovolný napájecí adaptér k chytrému telefonu. Jednoduchosti zařízení i omezeným schopnostem odpovídá i nízká cena - 35 dolarů bez daně.

Nastavení snadné jen někdy

Zatímco hardware stačí zastrčit do HDMI portu televize, s nastavením je to trochu složitější. Na PC stačí stáhnout speciální aplikaci, která se k Chromecastu připojí přes wi-fi. Díky tomu pak můžete do Chromecastu zadat údaje o své domácí síti a nechat zařízení, aby se připojilo k internetu. Stejný proces můžete absolvovat v telefonu, stačí z Google Play stáhnout aplikaci Chromecast.

Po spuštění aplikace v telefonu nebo počítači je už možné začít se samotnou instalací. Ta spočívá v tom, že se z počítače/telefonu připojíte přímo do Chromecastu a nastavíte přístupové údaje k vaší bezdrátové síti. Možná ale narazíte na problém, Chromecast si totiž nechce povídat s každou sítí a některé sítě vůbec nemusí najít.

V mém případě jsem musel doma několikrát restartovat router i počítač, ale asi na třetí pokus se připojení podařilo, byť pouze na pomalejší wi-fi na 2,4 GHz – síť vysílající na frekvenci 5 GHz Chromecast vůbec nenašel. Při stejném pokusu s mnohem levnějším routerem, který 5 GHz vůbec nepodporuje, proběhlo vše na jedničku, stejně jako pokusy o připojení k redakční síti a k WiFi ve dvou dalších domácnostech.

Když se Chromecast podaří nastavit, nastává ta opravdu snadná a příjemná fáze sledování videa z internetu na velké obrazovce. Z mobilního telefonu jsou možnosti omezené na aplikace, které Chromecast přímo podporují. V Česku to znamená v podstatě jediné – možnost pouštět videa z YouTube nebo poslech hudby přes Google Play, ideálně přes AV receiver s HDMI vstupem, do kterého Chromecast zapojíte.

Chromecast přitom nepřenáší data, která se zobrazují na telefonu, ale komunikuje přímo s on-line službami. V tom se liší od AppleTV a dalších multimediálních center, která umožňují přímé přehrávání v rámci lokální sítě.

Pokud se snížíte k falšování adresy (fyzické i internetové) a porušování obchodních podmínek (jako já), můžete z mobilu do televize poslat také video z populárních služeb Netflix a Hulu Plus – populárních v USA a mezi filmovými a seriálovými nadšenci globálně. Obě služby v mobilním telefonu nebo na tabletu nabízejí přístup ke statisícové databázi filmů a epizod televizních seriálů za přibližně 190 korun měsíčně.

V Česku ideálně s počítačem

Větší možnosti se i českým uživatelům otevírají ve spojení Chromecastu s webovým prohlížečem Chrome. Po stažení rozšíření Chromecast je možné na televizor poslat libovolnou webovou stránku – včetně těch s videem – a video přehrajete na celé obrazovce. Tento systém funguje nejen třeba u YouTube nebo Hulu Plus, ale také u videí na českých webových stránkách - vyzkoušeli jsme třeba iVysílání, videa na IHNED.cz nebo Stream.cz. 

Zajímavé je, že Chromecast zvládl zobrazit i webové stránky na lokální síti – z NAS, ale webový přehrávač videa už nezvládl – zobrazil pouze statickou stránku s ovládacími prvky, samotné video nikoliv. Chromecast zvládne i přehrávání lokálních souborů - jen je musíte otevřít přímo v Chrome - stačí stisknout ctr+O a ybrat film, optimálně ve formátu MP4.

Používání Chromecastu pro prohlížení webu na televizi z počítače má i nedostatky. Tím největším je dlouhá odezva, i sekundu dvě trvá, než se změna na počítači zobrazí i na televizní obrazovce, občas se také zadrhnou zvuky nebo video, popřípadě zvuk o kousek předchází video. To vše jsou problémy, které lze vysvětlit tím, že jde o produkt ve fázi vývoje, u mobilních aplikací takové problémy nejsou.

I přes nedostatky je ale Chromecast šikovný, pokud máte telefon či tablet s Androidem, používáte Chrome a ideálně hodně sledujete videa na Youtube nebo na serveru hulu.com. Za 35 dolarů plus daň je Chromecast dobrá investice. Podporu už přislíbili i další tvůrci aplikací a možná se časem přidají i ti čeští. Čeká se, až Google uvolní vývojářské nástroje.

Chromecast se zatím v Česku oficiálně neprodává, ale kromě osobního dovozu přes známé je možné si jej objednat u Amazonu s využitím služeb, jako je Shipito, které vám poskytnou virtuální americkou adresu a zboží přepošlou do Česka. Jeden den Amazon.com dokonce nabízel i zaslání přímo do Česka, tato možnost ale zase zmizela.  

 

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru