Do tmy listopadového rána se rozsvítí světlo a za oknem činžáku někdo připravuje snídani. Běžná každodenní situace by ovšem nenastala, kdyby toho rána městský organismus nedostal svůj příděl fosilních paliv. Seděli bychom v bytě potmě, byla by nám zima a neměli bychom ani chleba, ani čaj, a dokonce ani vodu.

Moderní města jsou závislá na fosilních palivech jako alkoholik na své lahvi. Samozřejmě i ta naše. Svítíme zejména elektřinou vyrobenou z uhlí, teplo dodávají domácí kotle nebo teplárny: až na výjimky plynové či uhelné. Potraviny i lidé se po městě pohybují většinou pomocí benzinu a nafty. Dokonce ani pitná voda se neobejde bez elektřiny (a tedy opět bez uhlí).

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.