Stačí tiskárna z elektronické pokladny, dva mikropočítače, znalost programování a několik tisíc lidí si může udělat malou radost. Igor Šverma, student Unicorn College z České Lípy, sestavil z tiskárny a mikropočítačů Arduino Mega a Raspberry Pi jednoduché zařízení napojené na Facebook.

Igiho tiskárna na lajky“ z veřejně dostupných rozhraní Facebooku sleduje, kdo dá „lajk“ tomuto příspěvku. Získaná jména následně tiskne na papírový kotouček doplněná o krátkou lichotku, pokud to délka jména dovolí. Tiskárnu pak sleduje IP kamerka, která přenáší obraz na web tak, aby se uživatelé Facebooku mohli podívat, jaký vzkaz program vybral právě pro ně.

I když jediný užitek z projektu bude mít jeho autor, který se naučil programovat tiskárny se sériovým portem, o projekt je zájem – za dva dny v podstatě bez propagace projektu vytiskla tiskárna přes 6 tisíc jmen.

První běh projektu ukončila banální chyba – došel papír v tiskárně. „Ještě než došel papír, jsem musel aplikaci přepsat, protože IP kamerka přetěžovala náš domácí internet”, říká Igor Šverma.

Druhá fáze pokusu už probíhá na rychlejším připojení a s dostatečnou zásobou papírových kotoučů. V druhé verzi “tiskárny na lajky” přibyly i jednoduché komplimenty, původní verze pouze přetiskla jméno člověka, který stiskl tlačítko “líbí se mi”.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru