Seznam.cz je unikátní firma ve svém oboru. Společně s čínským Baidu a ruským Yandexem patří do elitního klubu internetových společností, které dokázaly odolat nástupu Googlu. Seznam ale v souboji s internetovými giganty utrpěl i výrazné ztráty. Služby jako Lidé.cz nebo Spolužáci zaznamenaly dramatický propad návštěvnosti.

Firma proto buduje jiné služby – nejvíce se zaměřuje na video, zvažuje i vytvoření alternativy služeb, jako je Voyo nebo Prima Play. Zatím ale nabízí hlavně vlastní obsah na nově zprofesionalizovaném Stream.cz. „Počet zhlédnutí našich videí díky změně strategie roste. Kromě toho máme filmové středy a tam obsah jen nakupujeme, do celovečerních filmů nebo seriálů typu Ordinace v růžové zahradě se pouštět nechceme,“ říká Tomáš Pergler, manažer produktového týmu společnosti Seznam.cz.

Co je pro Seznam nejdůležitější, jaké máte priority s ohledem na nástup mobilních uživatelů?
Seznam má několik sekcí a každá má svůj „Projekt roku“. Pro moji produktovou sekci je jednoznačnou prioritou video. Pracujeme na nové verzi služby Lidé.cz, inovujeme e-mail, chceme posunout i další služby, ale to nejdůležitější je video.

Během letoška máme „na seznamu“ dvě hlavní věci. První je Stream, který prošel zásadní proměnou, a druhá věc jsou filmové středy na Seznam.cz. V obou případech nám jde o profesionalizaci obsahu a přesun k delším formátům.

Při oznámení svých hospodářských výsledků Google uvedl, že většina přístupů na YouTube už je z mobilů, jak jste na tom s mobilním videem vy?
Stream.cz má zatím asi 9 procent návštěvníků z mobilních zařízení a jejich podíl roste a je srovnatelný s jinými službami Seznamu. Uživatelům chceme přístup k videu usnadnit, proto jsme vydali aplikaci Stream.cz.

Z chování uživatelů víme, že platí jednoduchá poučka – čím menší obrazovka, tím kratší videa, a naopak. Protože chceme, aby uživatelé na videa u nás koukali co nejdéle, pracujeme i na aplikaci Stream.cz pro chytré televize.

Tomáš Pergler, manažer produktového týmu Seznam.cz

Chytré televize nejsou zatím příliš rozšířené, plánujete i podporu jiných způsobů, jak na velkou obrazovku dostat obsah, třena AirPlay nebo Chromecast?
Chytré televize jsou z našeho pohledu docela zajímavé, jejich počet roste a u aplikace Mixer.cz, která funguje jako hudební televizní stanice, už máme přes 120 tisíc stažení do SmartTV. Samozřejmě že tato platforma má i stinné stránky v podobě složitějšího vývoje. Chybí standardy a pro každou značku se aplikace musí upravovat.

Osobně by se mi navíc líbilo, kdyby internetové „stanice“ nebo aplikace nebyly odstrčené do speciálního menu, ale měly normálně pozici v běžném řazení kanálů.

Podpora AirPlay nebo Chromecastu je jedna z možností, jak se na velkou obrazovku dostat pro uživatele jednodušeji, určitě jejich podporu nevylučujeme.

Stream i Mixer fungují na novém principu, který připomíná klasickou televizi – zadáte adresu a stránka neustále pouští další videa bez zásahu uživatele, co vás k tomu vedlo?
Chceme, aby měl uživatel co nejsnazší přístup k zábavě a zároveň aby měl možnost volby. To znamená, že si na začátku může vybrat, na co má náladu, a my mu pak namícháme další obsah podle jeho počáteční volby. Zároveň má uživatel vždy možnost vybrat si něco jiného. Díky tomuto přístupu jsme zaznamenali několikanásobný nárůst poštu zhlédnutých videoklipů, takže to evidentně funguje.

České obsahové služby mají ve srovnání s Neflixem nebo Spotify citelný nedostatek ve schopnosti nabízet cílený obsah pro konkrétního uživatele. Chystáte v této oblasti nějaká zlepšení?
Zatím sázíme na klasickou dramaturgii. Máme tým, který vybírá, co na naše služby nasadíme za obsah a jak ho uživatelům nabídneme. Nechceme si hrát na "Velkého Bratra" a zjišťovat, jak se ten který uživatel chová, a podle toho mu servírovat obsah.

Na druhou stranu na základě statistik z provozu samotných obsahových služeb víme, co v tom velkém měřítku funguje a do čeho nemá smysl investovat. Stejně funguje i redakce Novinek. Maximálně důležité jsou přitom informace o popularitě na homepage Seznamu.

Seznam přešel kompletně na profesionálně nebo poloprofesionálně tvořený obsah, jakou roli hraje přímo Seznam, produkujete všechny pořady na Streamu? 
Seznam má dramaturgickou a produkční roli u spousty pořadů. Máme přímo redakci, která pořady vytváří, máme ale i pořady, které si necháváme dělat na klíč. Kromě toho máme filmové středy a tam obsah jen nakupujeme, do celovečerních filmů nebo seriálů typu Ordinace v růžové zahradě se pouštět nechceme.

Pořady připravujeme průběžně, díky tomu můžeme v průběhu vysílání jedné „série“ upravovat obsah či styl podle reakcí uživatelů.

Jako producent videa a „vysílatel“ se dostáváte do střetu s klasickou televizí i placenými on-line službami. Koho vnímáte jako svou přímou konkurenci?
Nejdeme přímo proti Voyu nebo Primě Play, děláme vlastní internetový obsah. Nova a Prima mají televize a dělají i internet. My se snažíme ukázat, že video na internetu má místo, ukazují to i čísla YouTube. Internet dává spoustu možností, jak s videem pracovat lépe, než jak to umí klasické televize. V budoucnosti snad dojde i na lepší využití možností internetu, jeho interaktivitu.

Na interaktivitu sází televizní formát HbbTV, co si o něm myslíte?
Jako pro člověka z internetové firmy pro mě není zajímavý, ani jako pro diváka. Je svázaný s konkrétním televizním vysíláním a konkrétním zdrojem obsahu. Logičtější by přitom bylo, kdybych měl možnost pustit si třeba Tour de France a na pozadí poslouchat hudbu z internetové služby.

Ono by to mohlo fungovat, pokud se televize naučí pracovat v režimu multitaskingu, HbbTV je příliš omezující, přestože jde v podstatě o HTML5.

Jak vnímáte vliv služeb, jako je Ulož.to, je to pro vás konkurence?
Ulož.to se mi osobně nelíbí, nejsem zastánce pirátění, ale myslím, že jedinou možnou odpovědí na podobná on-line úložiště je nabídnout lidem službu, která přinese reálnou hodnotu.

Netajíme se tím, že vyjednáváme s majiteli obsahu. Je to dlouhodobá záležitost. Určitě ale máme co nabídnut – naše filmové středy ukazují, že i filmy, které lidé už viděli, dokážou získat 100 až 200 tisíc zhlédnutí. (Nova Cinema měla například v sobotu 2. listopadu u nejsledovanějšího pořadu 138 tisíc diváků, Barrandov 96 tisíc.)

Kdybychom měli novější tituly, tak ta čísla mohou být mnohem vyšší, lidé si už zvykli sledovat delší formáty na internetu. Zájem lidí je vidět i na tom, jak každou středu večer vzroste provoz na naší přípojce do NIXu.

Ten nárůst datového toku představuje ale také limit. Ne u nás, naše infrastruktura to zvládne, ale na poslední míli, u koncových uživatelů. A tam musejí poskytovatelé internetu zabrat, video ve vysokém rozlišení zásadně zvyšuje nároky na kvalitu připojení. Možná zároveň dojde k oživení technologií typu multicast, které umožňovaly efektivnější šíření obsahu na internetu v jeho raných dobách.

Stejně jako Google jste hlavně reklamní firma, jak se to projevuje na obsahu, který produkujete, co třeba product placement?
Product placement používáme, je to dnes už standardní způsob reklamy a některé naše pořady jsou k tomuhle účelu extrémně vhodné. Z hlavy třeba jde o kadeřnický pořad New You. Na product placement samozřejmě upozorňujeme (nepříliš výrazné logo několik sekund v levém horním rohu, pozn. red.).

Dáváme si samozřejmě pozor na to, abychom dodržovali platnou regulaci, a kromě toho je jasné, že pořady musí být zajímavé i přes product placement, jinak by to nefungovalo.

Reklama je jeden způsob nabízení videa, přemýšlíte i o přímo placených službách?
Umím si představit, že bychom měli placený videoobsah, ale museli bychom najít správný poměr mezi kvalitou služby a její cenou.

Existuje spousta seriálů, na které se lidé chtějí koukat – ideálně hned po jejich odvysílání v Americe. Teď zájemci o takový seriál musí někde stáhnout video, pak titulky… je s tím spousta práce. Jsem přesvědčený, že pokud bychom takové seriály mohli nabídnout za rozumnou cenu a s kvalitními a správně načasovanými titulky, dávalo by to smysl. Rozumnou cenu přitom vidíme na 20 korunách za film.

To je cena za „půjčení“, co úspěšnější model předplatného?
Hledáme ideální variantu, je to jen otázka toho, k jakému obsahu a za jakých podmínek se dokážeme dostat. Když bude obsahu hodně, dává smysl předplatné. Způsob placení navíc zásadně ovlivňují vlastníci obsahu – třeba nabídku filmů v rámci našich filmových střed vůbec nemusejí dovolit.

Variantou je také spolupráce se zahraničními partnery, i pro filmové středy hledáme zahraniční filmy a otevřeně říkáme, že chceme dělat obsah s kýmkoliv, kdo do toho s námi bude chtít jít, jen to musí dávat ekonomický smysl. Spolupracovat jsme ochotní i s televizními stanicemi. Na Streamu už ostatně byl nějakou dobu i obsah z Primy.

Kromě videa máte na starost také další služby, kterým se moc nedaří – služby Lidé i Spolužáci ztratily velké množství uživatelů. Co s nimi bude dál?
V případě Lidí plánujeme relaunch zaměřený na funkci seznamky. Nová verze se blíží, náhled už je k dispozici na adrese nove.lide.cz. Není to snaha konkurovat přímo Facebooku. Lidé už dnes pomáhají lidem seznamovat, ale je to jen jedna z mnoha funkcí, v nové verzi se lépe zaměříme právě na funkce seznamky, chceme to jednoduše dělat lépe. Více se například soustředíme na fotografie v profilech.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru