Do zahájení veletrhu International CES 2014 zbývá dvacet dní. Ještě než veletrh začne, zjistili jsme od šéfa výzkumu a hlavního ekonoma Asociace výrobců spotřební elektroniky (CEA) Shawna DuBravaca, co můžeme od dalšího ročníku veletrhu CES a celého ITC průmyslu očekávat.

Čísla si zatím nechal pro sebe, analýzu trhu se spotřební elektronikou totiž Shawn DuBravac tradičně odhaluje v první novinářský den CESu. V online vedeném rozhovoru nám alespoň prozradil, v jaké technologii vidí největší „neodhalený“ potenciál.

Shawn DBInternational CES začíná tradičně hned po skončení největší nákupní sezóny. Co podle vašich zkušeností letošní vánoční nákupy říkají o trendech do roku 2014?

Letos se vliv předvánočních nákupů projevuje méně než v předchozích letech, o elektroniku byl zájem celý rok. Výjimkou jsou právě nejnovější technologie, které před Vánoci realizují padesát i více procent svého ročního obratu.

Když se tedy podíváte na to, o co nejvíce vrostl zájem v rámci nákupu vánočních dárků, uvidíte to, co si lidé budou kupovat pro sebe celý příští rok.

Trendů je více, hodně roste zájem o fitness technologie, „počítače na tělo“, o bezdrátové produkty a o zařízení, která propojují mobilní zařízení s televizory, ale také o 3D tisk.

Jaká technologie podle vašeho názoru nedostává takovou pozornost, jakou by si zasloužila, a může v příštím roce překvapit?

Letos se podle mě pozornost vyhýbala spoustě zajímavých technologií, ale kdybych měl jmenovat jednu, budou to senzory. Je spousta věcí, které senzory umí dělat, a možné aplikace senzorických technologií jsou na úplném počátku.

Spousta firem dnes zkouší, co senzory dokáží, a třeba fitness technologie jsou první, kdo je ve větší míře umí využít. Náramky a senzory na opasek jsou ale jen začátek, který otevírá dveře. Možností je spousta a firmy v této oblasti čeká rychlý růst.

CES přinesl v uplynulých letech spoustu velkých technologických premiér, jako byly videorekordéry, CD přehrávače, digitální satelitní televize nebo plazmová HDTV. Jak pravděpodobné je, že se letos dočkáme na CESu podobného odhalení?

Mohu vám zaručit, že se na CESu vždy představí nějaká zajímavá a důležitá technologie. Každý rok takové máme… Mezi těmi 20 tisíci očekávanými novými produkty se určitě najde nějaký, který ovlivní vnímání technologií v budoucnosti. Jen vždy není hned jasné, která technologie je ta přelomová.

Mezi velké technologické novinky odhalené na CESu patří i první Xbox. Co si myslíte o nové generaci herních konzolí, které vstoupily na trh v listopadu, myslíte, že mohou uspět stejně jako stávající generace?

Mezi lidmi je přibližně 80 milionů Xboxů 360, 80 milionů PlayStation 3 a prodalo se přes 100 milionů Wii. Tito uživatelé budu chtít během několika let upgradovat. Jsem přesvědčený, že herní konzole čeká dlouhá budoucnost plná vylepšení srovnatelných s tím, jak se tato součást technologického průmyslu vyvíjela za posledních více než čtyřicet let.

Z Las Vegas je to docela blízko do Silicon Valley, jaký vztah máte jako pořadatelé největšího technologického veletrhu ke startupům?

Ke startupům máme blízko. CES je místo, kde nové technologie pronikají na trh, a to se týká velkých firem i těch malých začínajících. Spousta z mnou zmiňovaných 20 tisíc očekávaných nových produktů vzniká ve startupech.

Pro začínající technologické firmy máme technologickou zónu Eureka Park a celou řadu akcí. Na CES míří tisíce zástupců venture kapitálu, kteří tam jednají o potenciálních investicích.

Zajímavé je, že se na CESu daří prezentovat firmám, které využívají crowdsourcing model a ve Vegas potom navazují obchodní kontakty a spolupráci s médii. Jako příklad mohu použít například SlingBox, chytré hodinky Pebble nebo Olloclip, a takových firem je daleko více.

Velké firmy na veletrzích často ukazují produkty, které se na trh dostanou až za půl roku nebo na Vánoce, je to podle vás vhodná strategie?

CES je pro soustu vystavujících firem místo, kde představují produkty, a zajišťují distribuční kontrakty na dlouho dopředu. Pravidelně se setkávám s firmami, které na CESu nasmlouvají odbyt v objemu prodejů za předchozích 12 měsíců, takže je to jedna z mnoha možných strategií.

Kromě dlouhého čekání se může stát opačná věc, jaká se povedla Samsungu s Galaxy Gear, které přišly na trh v nehotovém stavu, bez potřebné softwarové podpory, a chvála přišla až po první aktualizaci, která produkt zásadně změnila. Myslíte, že první špatné recenze Galaxy Gear mohou ohrozit vnímání chytrých hodinek jako celku?

Podle našich poznatků je část spotřebitelů stále ochotnější přijímat produkty a služby v „beta“ režimu. Část zákazníků spíše ocení co nejrychlejší přístup k nové technologii, další část si raději počká na vyladěnější verzi, a protože je technologický trh obrovský, je v něm místo i pro produkty, které ještě mají neobroušené hrany.

Speciálně s chytrými hodinkami jsme ve velmi časné fázi vývoje trhu, i když se první chytré hodinky objevily již před lety, i na CESu, jde o velice inovativní kategorii, ve které výrobci experimentují. A i když některé experimenty nedopadnou úplně dobře, pro zákazníky je to ve výsledku přínos, protože se výrobci poučí.

Na CESu bude vedle dnes už spíše amerického AVG také dvojice českých firem, které vyrábějí specializované komponenty pro high-end audio systémy. Jaká je pozice high-end audia na trhu, který válcuje poslech hudby z chytrých telefonů a levných sluchátek?

Špičkové audio vybavení vždy mělo své fanoušky a zákazníky, a tak to i zůstane. Konzumace hudby může mít mnoho podob, ale zájem o kvalitní vybavení nezmizí jen proto, že celý trh s audiem je mnohem větší a nabízí i spoustu levných produktů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru