Google v noci na čtvrtek oznámil záměr prodat čínské společnosti Lenovo svou divizi Motorola Mobility za 2,9 miliardy amerických dolarů. Google výrobce mobilních telefonů prodává po dvou a půl letech. Z původní akvizice si firma ponechá většinu patentů, které byly primárním důvodem koupě mobilní divize Motoroly.

Lenovo akvizici Motoroly zvolilo jako nejsnazší možnou cestu na americký trh, který patří po Číně a Indii k největším na světě a pro čínské firmy je na něj obtížné proniknout. Lenovo zaplatí 660 milionů dolarů v hotovosti a 750 milionů ve svých akciích. Zbývajících 1,5 miliardy Lenovo zaplatí formou dluhopisu s tříletou splatností.

Lenovo si kupuje zejména potenciál a obchodní příležitosti v podobě distribuční a obchodní sítě Motoroly. Samotná Motorola Mobility je prodělečná i přes zájem o levný model Moto G. Vlajková loď firmy Moto X měla pozitivní recenze, ale cenově nebyla příliš konkurenceschopná. Motorola Mobility podle posledních výsledků Googlu prodělala za 4. čtvrtletí loňského roku 248 milionů dolarů.

Smlouvu o prodeji, kterou musí schválit regulační úřady v USA a Číně, v sídle Googlu podepsali výkonní ředitelé obou společností - Larry Page a Yang Yuanqing. Google si z celé Motoroly ponechal jeden kousek - Advanced Technology group, která pracuje na projektu modulárního telefonu Ara, tým vývojářů se podle informací serveru The Verge přesune do týmu pracujícího na systému Android.

Google původně Motorolu koupil primárně kvůli patentům. Díky tomu, že první mobilní telefon vznikl právě v této americké firmě, má Motorola unikátní patentové portfolio spojené se standardy mobilní komunikace.

Google již dříve odprodal výrobu set top boxů za 2,35 miliardy dolarů, spolu s prodejem mobilní divize tak utrží 5,25 miliardy dolarů. Za celou divizi Motorola Mobility Google zaplatil 12,5 miliardy dolarů, po odečtení částek za rozprodej výroby hardwaru zbývá 7 miliard dolarů, za které Google získal většinu patentů Motoroly (asi 2000 patentů získá Lenovo) a malý vývojový tým.

Hodnota patentů Motoroly je podle odborníků poměrně nízká proto, že jsou převážně spojené s mezinárodními standardy, a majitel patentů tak musí udělit licenci všem žadatelům za nediskriminačních podmínek. Jejich použitelnost v patentových válkách, kterým čelí výrobci zařízení s Androidem, je tak velmi omezená.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru