„Takže velký dík, pane Babiš… A teď si mě rýpalové "sežerte" :-)))))“ Richard Krajčo při psaní totoho příspěvku na Facebook už dopředu věděl, jaké ohlasy jeho poděkování šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi vzbudí. Krajčo přitom zjevně jen „povinně“ neděkoval významnému sponzorovi právě skončeného konopišťského Kryštof Kempu.

Herec a zpěvák už poctil přízní Babiše v podzimních sněmovních volbách a angažoval se pro různé strany i předtím. Když si odmyslíme Krajčovu známost, tak máme vlastně „typického“ českého voliče, který zoufale hledá v české politice už léta to nejmenší zlo. A nikdy ho na moc dlouho nenajde.

Lakmusový papírek Krajčo

Krajčo už při podpoře Petry Buzkové jako pražské kandidátky ve volbách v roce 2002 celkem jasně říkal: „Do věcí má člověk chodit střemhlav.“ A tak šel. V „siločarách“ mu tehdy politička utkvěla jako ta, která vyzývá mladé k politické angažovanosti a představuje tu sympatičtější verzi politiky. Zpěvák skutečně Buzkové pomohl k výraznému úspěchu (ČSSD v Praze zabodovala). Výsledek byl ovšem takový, že Buzková s Krajčem vytáhla do funkcí i spoustu méně sympatických pražských sociálních demokratů. Jen na okraj: Krajčo tehdy dostal i nabídku na předvolební koncert od ODS. To mu ale přišlo zcela vyloučené.

O pár let později se mu ale už ODS zalíbila, a naopak ČSSD znelíbila. Nutno dodat, že v roce 2008 už šlo o zcela jiné strany než v roce 2002. ODS místo Václava Klause vyhlásila mnohem přijatelnější kurz pod Mirkem Topolánkem, ČSSD od dob Vladimíra Špidly a Buzkové došla až k nepříliš slavné éře Jiřího Paroubka. „Míra populismu a rozhazování, aby se lidem zavřely chřtány, mě ubíjí,“ celkem trefně tehdy charakterizoval sociální demokraty z Paroubkovy éry. Naopak Topolánkův tým ho zjevně přesvědčil, že je nutné v mnohém republiku změnit. „Reformy jsou přece nutné.“

A pak u zpěváka, ze kterého se stal tak trochu lakmusový papírek trendů na politické scéně, došlo na Karla Schwarzenberga. Ale to byl opět trochu jiný příběh. Ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2013 šlo o rozhodování mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem a Krajčo neváhal: „Český stát si zaslouží mít, po nějaké odmlce, v čele zase někoho ušlechtilého. A já bych byl rád na svého prezidenta zase pyšný. To vše pan Karel splňuje. Nejlepší volba.“

Selfie, která se vyplatí

A to už jsme spolu se zpěvákem u sněmovních voleb minulý podzim. Krajčo na Facebook napsal během volební noci: „ANO, jdu sledovat výsledky voleb. A ANO, fandím. Teď už to tak napsat můžu.“ Babiš získal jednoho z nejcennějších podporovatelů z takzvané „kulturní fronty“. Nyní, dva měsíce před volbami, vzájemná sympatie došla do fáze, kdy si Krajčo a Babiš fotí selfie a Babiš ho umísťuje na svůj Twitter (tedy ono vlastně nejde o selfie, ale o focení selfie pohotovým stranickým spolupracovníkem Babiše, kterého nevidíme).

Kruhem se tak vlastně můžeme vrátit k původnímu nadšení Krajča pro Buzkovou, která ho kdysi oslovila zaměřením na problémy mladých. Nyní jde přece také o mladé – jedno selfie u náctiletých voličů vydá chvíli před volbami za sto tiskových zpráv.

Ale to nic samozřejmě nemění na zjevné letité upřímnosti Krajča hledat v politice ta nejmenší zla (i kdyby kvůli tomu měl vystřídat u voleb snad všechny strany). Je jím po Buzkové, Topolánkovi a Schwarzenbergovi ale nyní Babiš? To se nejspíše dozvíme za rok v nějakém rozhovoru se zpěvákem, kde si Babiše bude buď pochvalovat, nebo tou dobou už přesedlá zase na další naději české politiky.